An examination of the psychological effects of unruly passenger behavior on flight crews
Kuraldışı yolcu davranışlarının uçuş ekipleri üzerinde meydana getirdiği psikolojik etkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 881516
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, havacılık sektöründe karşılaşılan kural dışı yolcu davranışlarının uçuş ekibi üzerindeki psikolojik etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bu kapsamda, nicel desenli yönteme başvurulmuştur. Veri toplama aracı olarak anket yönteminin kullanıldığı çalışma için toplam 202 kişiden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, genel olarak en çok karşılaşılan kural dışı yolcu davranışının“yasal uyarılara veya talimatlara uymama”olduğu tespit edilmiştir. Karşılaşılan kural dışı yolcu davranışları karşısında, katılımcıların sakin kalmaya çalıştığı ve diğer arkadaşlarına bildirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada, genel olarak ve uçuş türünü riske atacak türde karşılaşılan kural dışı yolcu davranışı ile iş stresi, sıkışmışlık hissi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bunun yanında, erkek katılımcıların iş stresi düzeyinin kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the psychological effects of disruptive passenger behavior on the flight crew in the aviation sector. Data for this cross-sectional field research were collected using a convenience sampling method and a survey as the data collection tool. The data obtained from a total of 202 individuals were analyzed using statistical software packages. The analysis results revealed that disruptive passenger behavior increases both the internal and external entrapment feelings of flight personnel, as well as job stress. This study also demonstrated that external entrapment feeling mediates the increase in job stress.