İletişim Fakültesi öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerinin iletişim becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi örneği
Investigation of the effect of digital addiction levels of Communication Faculty students on their communication skills: The case of Bolu Abant İzzet Baysal University
- Tez No: 881517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM SİNE NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dijital iletişim araçlarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte uzak mesafelerin yakın olması sağlanarak insanların dünyanın her yerinden haberdar olması sağlanmıştır. Buna ek olarak iletişim olanaklarının yaygınlaşması ve gelişmesiyle birlikte bireylerin hayatları kolaylaşmıştır. Bu kolaylıkların yanında dijital iletişim araçları bireylerde olumsuz durumlara da neden olabilmektedir. Özellikle dijital bağımlılık olarak ifade edilen ve her geçen gün birçok insanı etkisi atına alan bu durum ile bireyler yüz yüze iletişimden kaçınarak daha fazla yalnızlaşmaktadır. Diğer yandan araştırma kapsamında incelenen konu olan iletişim becerileri kavramı ile bu olumsuz etkinin azaltılacağı düşünülerek bireylerde iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik araştırmaların yapılması da önemli hale gelmiştir. Araştırma kapsamında dijital bağımlılık düzeyi ile iletişim becerileri algılarının etkileşimleri incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırma soruları“iletişim becerileri ile dijital bağımlılık arasında nasıl ve ne yönde bir etkileşim bulunmaktadır”ve“iletişim becerileri ile dijital bağımlılık algılarının demografik faktörlere göre ilişkileri nasıldır”şekline belirlenmiştir. Araştırma sorusunun cevaplanabilmesi için nicel araştırma yöntemi ugyulanarak Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine (n=408) yönelik anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilere SPSS 25 analiz programıyla analiz edilmiştir. Analiz kapsamında frekans analizi, ANOVA, bağımsız örneklem t-testi, yüzde analizi, regresyon analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz bulgularına göre iletişim becerileri cinsiyete göre, anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ayrıca dijital bağımlılık düzeyinin cinsiyete ve eğitim alınan alana göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Diğer yandan dijital bağımlılık düzeyinin iletişim becerisi üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkisi belirlenirken, dijital bağımlılık düzeyi ile iletişim becerisi arasında yine negatif bir ilişki belirlenmiştir. Bu bulgulara göre iletişim becerisinin artması dijital bağımlılık düzeylerini azaltmakta diğer bir ifadeyle dijital bağımlılığı zayıflatıcı etkisinin olduğu belirlenmiştir. Sonuç bölümünde araştırma bulguları doğrultusunda pratik ve teorik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development and spread of digital communication tools, long distances have become closer and people have been informed worldwide. In addition, with the spread and development of communication opportunities, individuals' lives have become easier. In addition to these conveniences, digital communication tools can also cause negative situations for individuals. With this situation, which is especially expressed as digital addiction and affects many people every day, individuals become more lonely by avoiding face-to-face communication. On the other hand, it has become important to research the development of communication skills in individuals, considering that this negative effect will be reduced with the concept of communication skills, which is the subject examined within the scope of the research. Within the scope of the research, the interactions between digital addiction level and communication skills perceptions were examined. In this regard, the research questions were determined as“How and in what direction is there an interaction between communication skills and digital addiction”and“What are the relationships between communication skills and digital addiction perceptions according to demographic factors?”In order to answer the research question, a quantitative research method was used and a survey was conducted for Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Communication students (n=408). The data obtained was analyzed with the SPSS 25 analysis program. Within the scope of the analysis, frequency analysis, ANOVA, independent sample t-test, percentage analysis, regression analysis, and correlation analysis were performed. According to the analysis findings, communication skills show a significant difference according to gender. It has also been determined that the level of digital addiction varies according to gender and field of education. On the other hand, while a significant negative effect of the level of digital addiction on communication skills was determined, a negative relationship was also determined between the level of digital addiction and communication skills. According to these findings, it has been determined that increasing communication skills reduces digital addiction levels, in other words, it has a weakening effect on digital addiction. In the conclusion section, practical and theoretical suggestions are presented in line with the research findings.