Nütrisyon hemşirelerinin güçlendirme algısı ve iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Nutrition nurses' perception of empowerment and determining the relationship between job satisfaction
- Tez No: 881531
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma, nütrisyon hemşirelerinin güçlendirme algısı ve iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanan bu araştırma, Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında Türkiye genelinde görev yapan tüm nütrisyon hemşireleri ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, çalışmaya katılmayı kabul eden ve görevinde aktif olan 214 nütrisyon hemşiresi oluşturmuştur. Veriler Google Form aracılığıyla; Demografik Veri Formu, Güçlendirme Algısı Ölçeği (GAÖ) ve Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS V23.0 programından yararlanılmıştır. Bulgular: GAÖ toplam puan ortalaması 4.04±0.58, MİDÖ toplam puan ortalaması 3.55±0.65 olarak belirlenmiştir. GAÖ katılım, sorumluluk ve otonomi alt boyut puan ortalamaları sırasıyla; 3.85±0.71; 4.68±0.54; 3.85±0.79; MİDÖ içsel doyum ve dışsal doyum alt boyut puan ortalamaları sırasıyla; 3.55±0.65; 3.82±0.66 olarak bulunmuştur. Çalışma bulgularına göre, güçlendirme algısı prosedür ve ek görev varlığından; iş doyumu ise meslekte çalışma yılı ve ek görev varlığından etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was designed to determine the relationship between empowerment perception and job satisfaction among nutrition nurses. Materials and Methods: This descriptive and correlational study was conducted with all nutrition nurses working nationwide in Turkey between April-July 2023. The sample consisted of 214 active nutrition nurses who agreed to participate. Data were collected via Google Forms using a Demographic Data Form, the Empowerment Perception Scale (EPS), and the Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS). Data analysis was conducted using IBM SPSS V23.0 software. Findings: The mean total score for EPS was determined as 4.04±0.58, while for MJSS, it was 3.55±0.65. The mean scores for the sub-dimensions of EPS, Participation, Responsibility, and Autonomy, were found as 3.85±0.71, 4.68±0.54, and 3.85±0.79, respectively. For the sub-dimensions of MJSS, Internal Satisfaction and External Satisfaction, the mean scores were determined as 3.55±0.65 and 3.82±0.66, respectively. According to the study findings, the perception of empowerment is influenced by the presence of procedures and additional duties, while job satisfaction is affected by years of professional experience and the presence of additional duties.