Investigation of factors related to immigrant and native students' mathematics performance in PISA 2018
Göçmen ve yerli öğrencilerin PİSA 2018 matematik performanslarına ilişkin faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 881552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programının (PISA) 2018'de Avrupa ülkelerindeki yerli ve göçmen öğrenciler ile birinci ve ikinci nesil göçmen öğrenciler arasındaki matematik performansı farkını incelemiştir. Bu çalışmanın bir diğer amacı, ekonomik ve sosyal statü (ESCS) ve cinsiyeti kontrol ettikten sonra performans farkının nasıl değiştiğini anlamaktır. Ayrıca göçmen öğrencilerin ve yerli öğrencilerin matematik performansını yordayan faktörler incelenmiştir. Öğrenci düzeyindeki degişkenler Walberg'in akademik başarı teorisine dayalı olarak seçilmiştir. Ülke düzeyindeki değişkenler göçmen entegrasyon politikası endeksi (MIPEX), insani gelişmişlik endeksi (HDI) ve eğitime yapılan devlet harcamasıdır. Yerli ve göçmen öğrenciler arasındaki matematik performans farkını araştırmak için bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Öğrenci ve ülke düzeylerinde matematik performansını araştırmak için çok düzeyli regresyon analizleri yapılmıştır. Cinsiyet ve ESCS kontrol edildikten sonra performans farkını araştırmak için eğilim skoru eşleştirmesi kullanılmıştır. Devletin eğitime yaptığı harcamaların, göçmenlerin ve yerlilerin matematik performansını yordadığı bulunmuştur. Ek olarak, MIPEX, birinci nesil göçmen öğrencilerin matematik performansının yordayan bir değişkendir. Öğrencilerin göçmenlere karşı tutumları, ayrımcı okul iklimi ve zorbalığa maruz kalma, göçmenlerin ve yerlilerin matematik performansı ile ilişkilidir. Dayanıklılığın, göçmenlerin matematik performansını yordadığı bulunmuştur. 21 Avrupa ülkesinde yerliler ve göçmenler arasında istatistiksel olarak önemli bir performans farkı vardır. ESCS ve cinsiyet kontrol edildikten sonra performans açığının daraldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the mathematics performance gap between native and immigrant students, and between first- and second-generation immigrant students in European countries in the 2018 Program for International Student Assessment (PISA). Another objective was to understand how the performance gap changes after controlling for economic and social status (ESCS) and gender. Factors that can predict the mathematics performance of immigrant and native students were examined. Student-level variables were chosen based on Walberg's academic achievement theory. Country-level variables, such as the Migrant Integration Policy Index (MIPEX), the Human Development Index (HDI), and government expenditure on education were included. An independent sample t-test was used to investigate the performance gap. Multilevel regression analyses were conducted to investigate mathematics performance at the student and country levels. Propensity score matching was used to investigate the achievement gap after controlling gender and ESCS. Immigrants' and natives' mathematics performance is significantly predicted by government expenditure on education. In addition, the MIPEX was a significant predictor of first-generation immigrants' mathematics performance. Students' attitudes toward immigrants, discriminating school climate, and exposure to bullying were significant predictors of the mathematics performance of immigrants and natives. Resilience significantly predicted immigrants' mathematics performance. There was a statistically significant performance gap between natives and immigrants in 21 European countries. The performance gap narrowed after controlling for (ESCS) and gender.