Yerli ve göçmen öğrencilerin TIMSS 2019 matematik başarılarını etkileyen öğrenci ve okul değişkenlerinin karşılaştırmalı incelenmesi: Türkiye, Rusya ve İngiltere örneği
Comparative investigation of student and school variables affecting TIMSS 2019 mathematics achievement of native and immigrant students: The case of Türkiye, Russia and England
- Tez No: 930696
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda ekonomik veya savaş gibi nedenlerle büyük göç dalgaları gerçekleşmektedir. Gerçekleşen göç hareketlerinden en çok etkilenen alanlardan biri de eğitimdir. Göçmenlerin eğitim sistemine başarılı entegrasyonu, sadece göç edilen ülkenin değil, uzun vadede göçmenlerin kendi ülkelerinin de gelişmesini ve kalkınmasını desteklemek açısından oldukça önemlidir. Bu araştırmada Türkiye, İngiltere ve Rusya'daki 8. sınıf yerli ve göçmen öğrencilerin TIMSS 2019 matematik başarılarını yordayan öğrenci (cinsiyet, test dilinin evde kullanılma sıklığı, anne ve baba eğitim durumu, evdeki eğitim imkanları ve evdeki kitap sayısı) ve okul değişkenlerinin (okulun bulunduğu yerleşim birimi ve okulun sosyo-ekonomik çevresi) karşılaştırmalı olarak incelemesi amaçlanmıştır. Dünya ülkeleri arasında göreli olarak göçmen nüfusunun fazla olduğu, belli bir refah seviyesine sahip ve TIMSS matematik başarısı açısından Türkiye'den iyi olan İngiltere ve Rusya'nın çalışmaya dahil edilmesi; ülkemizde hem genel anlamda hemde göçmenlere dönük eğitim politikalarına yön verilmesinde paydaşlara yol gösterici olacaktır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada, öncelikle araştırmaya konu olan değişkenler bağlamında TIMSS 2019'a ait ham verilere IEA'nın resmi internet sitesinden ulaşılmış ardından veri gruplama ve ayıklama prosedürü gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerle beraber basit ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen en genel sonuçlardan biri; yerli ve göçmen öğrencilerin matematik başarısını yordayan öğrenci ve okul değişkenleri açısından Türkiye ve İngiltere'nin birbirine daha benzer olduğu Rusya'nın ise bazı açılardan farklılaştığıdır. Bununla birlikte her üç ülkede de yerli ve göçmen öğrenciler için anne ve baba eğitim durumu, evdeki kitap sayısı (Rusya'da yerli öğrenciler hariç), evdeki eğitim imkanları (Rusya'da yerli öğrenciler hariç) matematik başarıyı yordayan ortak öğrenci değişkenleridir. Araştırmaya konu olan üç okul değişkeni de Türkiye, İngiltere ve Rusya'da yerli öğrencilerin matematik başarısını yordamaktadır. Okul değişkenlerinden yalnızca biri (okulun dezavantajlı öğrenci oranı) her üç ülkede göçmen öğrencilerin matematik başarısını yordayan ortak okul değişkenidir. Yerli ve göçmen öğrencilerin akademik başarılarını arttırmaya yönelik tedbirler alma veya mevcut uygulamalarının işlerliğini test etmek amacıyla farklı ülkeleri, farklı TIMSS döngülerini ve öğrenci başarılarını yordayan farklı değişkenleri konu alan karşılaştırılmalı çalışmaları yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, large-scale migration driven by economic, conflict-related, and other factors has significantly impacted education systems. Effective integration of migrant students is crucial for host countries and the long-term development of migrants' home countries. This study aims to conduct a comparative analysis of student-related factors (such as gender, frequency of using the test language at home, parental education level, availability of educational resources at home, and the number of books at home) and school-related factors (including school location and socio-economic environment) that predict the TIMSS 2019 mathematics achievement of 8th-grade native and migrant students in Türkiye, England, and Russia.. By including the UK and Russia—countries with large migrant populations, stable economies, and higher TIMSS performance—the study aims to offer insights for Türkiye's policymakers in developing general and migrant-specific education policies. This study employs a correlational survey model. First, raw TIMSS 2019 data related to the variables of interest were obtained from the official website of the IEA. Then, data grouping and filtering procedures were carried out. Descriptive statistics, as well as simple and multiple linear regression analyses, were used in the data analysis process. One of the key results of the study is that Türkiye and England exhibit more similarities regarding the student and school variables predicting the mathematics achievement of native and migrant students, whereas Russia differs in certain aspects. Moreover, in all three countries, parental education level, the number of books at home (except for native students in Russia), and home educational resources (except for native students in Russia) are common student-related variables predicting mathematics achievement for both native and migrant students. All three school-related variables included in the study predict the mathematics achievement of native students in Türkiye, England, and Russia. Among these, only one school-related variable (the proportion of disadvantaged students in the school) is a common predictor of migrant students' mathematics achievement across all three countries. Further comparative studies can be conducted to assess the efficacy of current educational practices, by taking into account different countries, TIMSS cycles, and variables predicting student achievement.