Design and simulation of a uhf band radio frequency quadrupole (RFQ) proton accelerator
Bir UHF bandı radyo frekans dört kutuplusu tasarım ve benzetimi
- Tez No: 881561
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. GÖKHAN ÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada düşük enerji demet hattı tasarım ve benzetimi için geliştirdiğimiz bilgisayar programı DemirciPro ve Proton Testbeam At Kandilli (PTAK) projesi bünyesinde tasarlanan, deneme üretim ve ölçümleri tamamlanan UHF bandı radyo frekans dört kutuplusuna (RFQ) yer verilmiştir. DemirciPro KahveLAB bünyesinde geliştirilmektedir. Bu bilgisayar programının genel özellikleri, güncel versiyonunda sahip olduğu yetileri ile birlikte sunulmuştur. DemirciPro, düşük enerji demet hattının tek arayüz ile tasarlanmasını hataya mahal vermeden sağlamayı hedefler. Düşük akımda çalışan bir demet hattı için iyon kaynağı hariç, bütün demet hattı elemanlarının benzetimini bünyesinde barındırır. Tasarım ve benzetim için kullanılan diğer programlarla yine tekbir arayüz ile etkileşerek bütün hattın benzetiminin endüstri standardı programlarla tekrarlanmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca PTAK projesi kısaca tanıtılmış olup, RFQ haricindeki elemanlarının güncel test sonuçlarına değinilmiştir. Bunun ile birlikte RFQ detaylı tanıtılmış, özgün kanat ucu tasarımı ve bu tasarıma ulaşma metodu detaylı anlatılmıştır. Geçen yılllarda üretimin tamamlanan deneme üretimine dair bulgular sunulmuş, üretim tasarımla karşılaştırılmış ve üretim hatalarının sonuçlara etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces DemirciPro, a computer program created to design and simulate low-energy beamlines, along with the UHF band radio frequency quadrupole (RFQ) designed as part of the Proton Testbeam At Kandilli (PTAK) project. The RFQ has undergone trial production and measurements, and this thesis documents its results. DemirciPro is a computer program that is developed within KahveLAB. DemirciPro strives to design low-energy beamlines with a single robust interface. It simulates all the critical elements of a low-current beamline except for the ion source. Moreover, DemirciPro has the potential to govern other design and simulation codes using a single interface, thereby enabling the simulation of the whole beamline using industry-standard programs. In this thesis, we provide a brief overview of the Proton Testbeam At Kandilli (PTAK) project, including the current test results of its components. We then delve into the details of RFQ, including its original RFQ vane-tip design and the novel design approach followed. We also present the findings of the completed trial production over the past years. Lastly, we compare the vane-tip measurements of test production with the design and discuss the effects of production errors on the simulation results.