Wireless communication signal generation for drone detection models in unreal engine
Unreal motorunda İHA algılama modelleri ̇için kablosuz iletişim sinyali üretimi
  1. Tez No: 881585
  2. Yazar: YUSUF ÖZBEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BİRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsansız hava araçları (İHA'lar), farklı kullanım alanlarıyla geniş bir popülerlik kazanmıştır, bu alanlar arasında olumlu ve kötü niyetli uygulamalar bulunmaktadır. Bu nedenle, bölgeleri yetkisiz İHA faaliyetlerinden korumak daha da önemli hale gelmiştir. Ancak, İHA tespit sistemlerinin oluşturulması ve test edilmesi, bazı araştırmacılar için gerekli ekipmanların yüksek maliyetleri nedeniyle zorluklar içermektedir. Bu tezde, Unreal Engine ile uyumlu bir Airsim GUI aracı geliştirerek bu soruna yenilikçi bir yaklaşım sunuyoruz. Bu araç, tek bir ekran üzerinde simülasyon ortamında İHA tespiti için görüntü ve radyo frekansı (RF) veri setlerinin oluşturulmasını sağlar. Yenilikçi yaklaşımımız, USRP alıcısını modelleyerek RF sinyallerini ham faz içi ve dik evreli (IQ) verileri olarak toplamayı içerir. Ayrıca, bu aracın kullanıcıları otomatik rota planlamayı, kayıt konfigürasyonlarını, çeşitli kamera ve RF konfigürasyonlarını yönetebilirler. Araştırmacılar artık fiziksel İHA'lar, kameralar veya USRP'ler olmadan çeşitli İHA tespit modelleri üzerinde deneme yapmayı kolaylaştıran çeşitli görüntü ve RF konfigürasyonlarına sahip veri setleri oluşturabilirler. Ayrıca, geliştirilen aracın farklı kullanım senaryolarında kullanımını gösteriyor ve İHA tespiti ile mesafe tahmini modelleri öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Drones have gained widespread popularity with different uses, including positive and malicious applications. Consequently, safeguarding territories from unauthorized drone activities has become more critical. However, the creation and testing of drone detection systems inherits challenges for some researchers due to the prohibitive costs of required equipment. In this thesis, we introduce an innovative approach by developing an Airsim GUI tool compatible with the Unreal Engine. This tool enables the generation of image and radio frequency (RF) datasets for drone detection within a simulation environment on a single screen. Our novel approach involves modeling the USRP receiver to collect RF signals as raw in-phase and quadrature (IQ) data. In addition, users of this tool can manage automated route planning, recording configurations, various cameras, and RF configurations. Researchers can now create datasets with diverse images and RF configurations without physical drones, cameras, or USRPs, facilitating experimentation with various drone detection models. Additionally, we demonstrate the use of the implemented tool across different use cases and propose drone detection and distance estimation models.