Significance of bounded confidence in shaping pluralistic ignorance
Çoğulcu cehaleti şekillendirmede sınırlı güvenin önemi
- Tez No: 881593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fikirler, bireysel düzeyde sosyal etkileşimler ve kişisel deneyimlerle şekillenirler. Fikir yayılımı da çalışmalarda büyük bir ilgi alanı oluşturmuştur. Araştırmacılar, polarizasyon , suskunluk sarmalı ve çoğulcu cehalet gibi sosyal olguların dinamiklerini incelemektedir. Bu çalışma, özellikle fanatiklerin etkisi altında, çeşitli toplumlardaki çoğulcu cehalete odaklanan fikir oluşumunun ayrıntılarına inmektedir. Çoğulcu cehalet, bireylerin bir norma içten içe karşı çıktığı ancak çoğunluğun bunu desteklediğini yanlışlıkla düşündüğü için o norma uyduğu bir durumu ifade eder ve bu durum söylenen ve düşünülen fikirler arasında bir uyumsuzluğa neden olur. Bu çalışma, çoğulcu cehaletin arkasındaki mekanizmaları ve dinamikleri araştırmaktadır. Fanatiklerin söylenen ve düşünülen fikirler arasında farklılıklar yaratmada nasıl etkili olduğunu vurgulayarak, azınlığın çoğunluk üzerindeki belirsiz etkisinin dinamiklerini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, fanatiklerin ve çoğulcu cehaletin farklı toplumsal senaryolarda karmaşık etkileşimini çözmeyi amaçlayarak, fikir yayılımı ve toplumsal dinamiklere dair içgörüler sunmayı hedeflenmektedir. Bu karmaşıklığı çözmek için“EPO”modeli ve“bounded confidence”modeli kullanılmış ve zaman içinde bu farklılığın nasıl değiştiğini analiz etmek üzere ajan tabanlı modelleme yöntemi kullanılmıştır. Deney sonuçlarımızdan biri ise, toplumun genelinde bir fikir birliği izlenirken bireylerin farklı düşüncelerini sürdürebilecekleri yönündedir. Bazı toplumlarda sınırlı güven çoğulcu cehaleti güçlendirir.
Özet (Çeviri)
Opinions are shaped at the individual level through social interactions and personal experiences. The spread of opinions has been a significant area of interest in studies. Researchers examine the dynamics of social phenomena such as polarization, the spiral of silence, and pluralistic ignorance. This study delves into the details of opinion formation, with a focus on the phenomenon of pluralistic ignorance (PI) and its dynamics within diverse societies, especially under the influence of zealots. Pluralistic ignorance arises when individuals privately oppose a norm but mistakenly believe that the majority supports it, leading to a misalignment between public and private opinions. The impact of extremists on creating a discrepancy between private and expressed opinions is highlighted, emphasizing the uncertain dynamics of minority influence on the majority. The aim is to unravel the complex interaction between zealots and pluralistic ignorance in various societal scenarios, providing insights into the spread of opinions and societal dynamics. To unravel this complexity, an expressed-private opinion model and a bounded confidence model are employed, utilizing an agent-based modeling approach to analyze the evolution of this discrepancy over time. One of our experimental results is that individuals can maintain different opinions while society seems to be in consensus. In certain societies, bounded confidence reinforces pluralistic ignorance.