A new approach to the Jordan Brans dicke cosmology
Jordan Brans dicke kozmolojisine yeni bir yaklaşim
  1. Tez No: 881594
  2. Yazar: ÖNDER DÜNYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kozmolojik bir metrik tensörün bileşenlerinin evrenin toplam kütleçekim potansiyeli tarafından belirlenebileceği fikrine dayanarak, Jordan-Brans-Dicke (JBD) teorisindeki $\phi=1/G$ skaler alanının zamanla gelişimini ölçek faktörün ters karesi ile orantılı olarak sunuyoruz. Kütleçekim potansiyeli Mach ilkesinden dolayı $\phi$ alanıyla ilişkili olduğundan ve uzayın genişlemesi nedeniyle zamana bağımlı olduğundan, alanın zamansal evrimi, metrik tensördeki zaman ve uzay aralıklarının evrimiyle uyumlu olmalıdır. Aynı sebepten dolayı alanın zamana bağımlılığı, bu eş-hareketli çerçevedeki zaman ve uzay aralıklarını zaman eksenindeki farklı noktalar için göreceli hale getirir. Böylece, kozmik kütleçekim potansiyelinin $1/a^2$ ile orantılı olarak zamana bağlı bir skaler alan olarak dahil edilmesinin, standart kozmolojinin düzlük, ufuk ve geç zamandaki hızlanan genişleme sorunlarını çözebileceği gösterilmiştir. Tip Ia süpernovalarının parlaklık mesafesi ve kırmızıya kayma verileri bu yaklaşımla uyumludur. Ek olarak birinci dereceden alan denklemi ve koordinat dönüşümüyle elde edilen yeni metrik tensör için Boltzmann denklemleri bulunduktan sonra öncelikle modelimizde nötron bolluğu, helyum fraksiyonu ve rekombinasyon döneminin kırmızıya kayma değeri gibi kozmolojik uygulamalara odaklanıyoruz. Daha sonra evrenin farklı dönemlerinde radyasyon ve madde tedirginliklerinin zaman içinde nasıl evrildiğini gösteren denklemler elde ediliyor.
Özet (Çeviri)
Based on the idea that the components of a cosmological metric may be determined by the total gravitational potential of the universe, the scalar field $\phi=1/G$ in the Jordan-Brans-Dicke (JBD) theory is introduced as evolving with the inverse square of the scale factor. Since the gravitational potential is related to the field $\phi$ resulting from Mach's principle and depends on time due to the expansion of space, the temporal evolution of the field should be in accord with the evolution of time and space intervals in the metric tensor. For the same reason, the time dependence of the field makes these comoving intervals relative for different points on the time axis. Thus, it is shown that introduction of the cosmic gravitational potential as a time dependent scalar field proportional to $1/a^2$ may resolve the flatness, the horizon and the late-time accelerating expansion problems of the standard model of cosmology. The luminosity distance vs redshift data of Type Ia supernovae is in agreement with this approach. In addition to these, after finding the first order field equation and the Boltzmann equations for the metric, which is coordinate transformed, we first focus on cosmological applications such as the neutron abundance, the helium fraction and the redshift of the recombination in our model. Then, the equations that show how radiation and matter perturbations evolve over time in different epochs of the universe are obtained.