Analysis of a fork-join system with strategic customers
Stratejik müşterilerin bulunduğu çatal-birleşme kuyruk sistemlerinin analizi
  1. Tez No: 881592
  2. Yazar: SÜHEYLA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gerçek hayatta çatal-birleşme kuyruk modeli; hizmet sistemleri, sağlık hizmetleri, proje yönetimi, veri işleme ve üretim sistemleri dahil olmak üzere çeşitli sistemleri modellemek için kullanılabilir. Bu tezde, stratejik müşterilere sağlanan çeşitli bilgi seviyelerinin iki sunucu içeren çatal-birleşme kuyruk sisteminin performans ölçütleri üzerindeki etkisini araştırıyoruz. Stratejik müşteriler kendilerine sağlanan bilgileri kullanarak sisteme katılma/ayrılma kararlarını verirler. Müşteriler sisteme çift olarak gelirler ve sisteme katılmaya karar vermeleri halinde her biri paralel sunuculardan birine yönlendirilir. Hizmetin tamamlanmasının ardından müşteriler birbirlerini bekleyip sistemden birlikte ayrılırlar. Bu çalışmada üç tür bilgi yapısını inceliyoruz: tamamen gözlemlenebilir, kısmen gözlemlenebilir ve gözlemlenemez. Müşterilere sağlanan bilgilerin düzeyi, katılım kararlarında önemli bir rol oynamakta ve dolayısıyla tüm sistemin performansını etkilemektedir. Bu etkiyi anlamak için müşterilerin ortalama faydası, efektif varış (katılma) oranı ve ortalama bekleme süresinden oluşan bir dizi performans ölçüsü dikkate alınmıştır. Bu çalışmada, iki sunuculu çatal-birleşme sisteminin performans ölçümlerini hesaplamak için gerekli matematiksel ifadeler her üç bilgi yapısı için elde edilmiştir. Ayrıca sistem parametrelerinin farklı değerleri ile bir dizi sayısal deney gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, müşteriye sağlanan ek bilgilerin her zaman müşterilerin ortalama faydasını artırdığını göstermektedir. Deneylerin çoğunda, müşterilere daha fazla bilgi verildikçe müşterilerin sisteme katılım oranı azalır. Bunun yanında, daha fazla bilginin daha yüksek katılım oranı sağladığı durumlar da tespit edilmiştir. Ek olarak, deneylerin sonuçlarına ilişkin kapsamlı bir analiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In real life, fork-join queuing systems can be employed to model a variety of systems including service systems, healthcare, project management, data processing, and manufacturing systems. In this thesis, we investigate the effect of the various information levels on the performance measures of a two-server fork-join queuing system with strategic customers. Strategic customers receive the information provided to them and make joining/balking decisions using this information upon their arrival. Customers arrive at the system as a pair of two, each of which is directed to one of the parallel servers if they decide to join the system. After the completion of the service, customers wait for each other and depart from the system together. %Therefore, the total time spent in the system by a pair is determined by the maximum of the two service durations. In this study, we examine three types of information structures: fully observable, partially observable, and unobservable. The level of the information provided to customers plays a significant role in their joining decision and therefore it impacts the performance of the entire system. In order to understand this impact, a set of performance measures are considered which are average utility, effective arrival (joining) rate, and expected waiting time of the customers. We derive the necessary mathematical expressions to calculate the performance measures of a two-server fork-join system for all three information structures. Moreover, a set of numerical experiments are performed with different values of the system parameters. The results show that additional information always increases the average utility of the customers. In most of the cases, the joining rate of the customers decreases as more information is provided to them. We identify the cases in which more information generates a higher effective arrival rate. Additionally, we provide a comprehensive analysis on the results of the experiments.