Çerkezköy ilçesi yeraltı su potansiyeli ve evsel su kullanım kalitesi
Groundwater potential and domestic water use quality inÇerkezköy district
  1. Tez No: 881598
  2. Yazar: BEYZA ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada yeraltı sularının oluşum şekilleri, hangi alanlarda kullanıldığı ve sonuçlarının nasıl olduğu, yeraltı sularının fiziksel özelliklerinin neler olduğu, bu fiziksel özelliklerin insanlar ve canlı ortama etkisi, yeraltı sularının kimyasal özellikleri ve bu özelliklerin insan ve canlı yaşamına etkisi, yeraltı sularının hangi koşularda kirlenme olasılığı olduğu ve bunun canlı yaşamına etkisi araştırılmıştır. Yeraltı suları, doğal kaynaklar arasında en büyük tatlı su kaynağıdır ve insanlar tarafından bir sürü alanda yaygın bir şekilde kullanılır. Yeraltı suyu, dünya nüfusunun çoğunluğu için birincil su kaynağı olarak kabul edilir. Bu araştırmalarında amacı yeraltı suyu öncesinde yapılacak çalışmalar için bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Ek olarak bu çalışma farklı bölümlerinde verilen derinlemesine bilgiler, disiplinler arası araştırmaları kapsamaktadır. Bu proje, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin kontrolündeki Çerkezköy içme suyu kuyularını kapsamlı bir şekilde değerlendirmiştir. Jeolojik yapı, yeraltı suyu seviyeleri ve kimyasal analizler incelenmiş; kuyuların bugünkü ve gelecek 20 yıllık su ihtiyacı analiz edilmiştir. Bulgular, yeraltı su seviyelerinin sürekli düştüğünü, bazı kuyularda kirlenme belirtileri olduğunu ve mevcut su kaynaklarının uzun vadede yetersiz kalacağını göstermektedir. Bu durum, enerji tüketimi ve yeni su kaynakları yaratma gerekliliği açısından önemli ekonomik ve çevresel sonuçlar doğuracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation forms of groundwater, in which areas it is used and how its results are, what are the physical properties of groundwater, the effects of these physical properties on people and the living environment, the chemical properties of groundwater and the effects of these properties on human and living life, the possibility of contamination of groundwater in what conditions. And its effect on living life were investigated. Groundwater is the largest source of fresh water among natural resources and is widely used by humans in many areas. Groundwater is considered the primary source of water for the majority of the world's population. The purpose of these researches is to inform the studies to be carried out before groundwater. In addition, in-depth information given in different parts of this study includes interdisciplinary research. This project provides a comprehensive evaluation of the Çerkezköy drinking water well sunder the control of the Tekirdağ Water and Sewerage Administration. Geological structure, groundwater levels, and chemical analyses were examined, analyzing the current and future 20-year water needs of the wells. Findings indicate that groundwater levels are continuously declining, some wells show signs of contamination, and the current water resources will be insufficient in the longterm. This situation will have significant economic and environmental implications in terms of increased energy consumption and the necessity to createnew water sources.