Dijital ayak izi ögelerinin siber saldırılarda kullanım senaryolarının incelenmesi
Analysing digital footprint elements in cyber-attack scenarios
  1. Tez No: 881602
  2. Yazar: ALPER KENDİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CAN TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi ve internet ağının herkes tarafından kullanılabilir durumda olması dijital ayak izine sahip varlıkların sayısında artışa neden olmuştur. Teknolojide yaşanılan bu gelişim ile birlikte kötücül amaç barındıran tehdit aktörü sayısında da artış meydana gelmiştir. Tehdit aktörleri, belirledikleri hedefe siber saldırı gerçekleştirmeden önce hedef hakkında bilgi toplamaları gerekmektedir. Toplanacak olan bu veriler açık kaynak istihbaratı yöntemleri ile toplanmaktadır. İlgili tez çalışması kapsamında açık kaynak istihbaratı yöntemi ile toplanabilecek verilerin türü ve toplanan verilerin hangi siber saldırılarda kullanılabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology and the availability of the internet network to everyone have led to an increase in the number of entities with digital footprints. With this development in technology, the number of threat actors has also increased. Threat actors need to gather information about the target before executing a cyber attack on the intended target. The data that's need for the cyber attack is mostly collected with open-source intelligence methods. Within the scope of this thesis study, the type of data that can be collected with open-source intelligence will be determined and will be correlated with the cyber attacks were the collected data can be used.