İç denetim'de dijital dönüşüm
Digital transformation in internal audit
- Tez No: 881605
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN VARDARLIER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dördüncü Sanayi Devrimi olarak tanımlanan ve endüstriyel gelişimin dördüncü kırılımı olarak ifade edilen Endüstri 4.0 kavramını oluşturan unsurlar günümüz ekonomisi ve şirket iş süreçlerini yeniden şekillendirmektedir. Bu dönüşümden denetim ve iç denetim faaliyetlerinin yadsınamaz şekilde etkilenmiştir. Bu çalışmada Endüstri 4.0 kavramının genel yapısı ve unsurları incelenmiş ve bu ögelerin geleneksel iç denetim süreçlerine etkisi tartışılmış ve büyük veri ve veri analitiği kullanımının etkileri değerlendirilmiştir. İç denetim süreçlerinde veriye dayalı modellemelerin ve makine öğrenmesi yöntemlerinin suistimal tespitindeki öneminin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bağlamda geleneksel iç denetim yaklaşımı ve veri analitiği temelli sürekli denetim yaklaşımı karşılaştırılmıştır. Mevcut veri analitiği araçları ve kullanım amaçları, faydaları birlikte ele alınmıştır. Makine öğrenmesi algoritmalarının özellikle karar ağacı, rastgele orman, lojistik regresyon, k-en yakın komşu, ve sade bayes yötemlerinin suistimal tespitinde etkililiği performans değerlendirme yöntemlerine göre karşılaştırılması gerçekletirilmiştir. Makine öğrenmesi algoritmalarının real sektör pratiğinde de güncel uygulama ve iç denetim süreçlerinin bu doğrultuda iş yapış modellerinin gözden geçirilmesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The elements that make up the concept of Industry 4.0, which is defined as the Fourth Industrial Revolution and expressed as the fourth break of industrial development, are reshaping today's economy and company business processes. Audit internal audit activities are undeniably affected by this transformation. This study examines the general structure and elements of the Industry 4.0 concept and discusses the impact of these elements on traditional internal audit processes and evaluates the effects of the use of big data and data analytics. In internal audit processes, the importance of data-driven modeling and machine learning methods in fraud detection is evaluated. In this context, the traditional internal audit approach and the data analytics-based continuous audit approach are compared. Existing data analytics tools and their intended use and benefits are discussed together. The effectiveness of machine learning algorithms, especially decision tree, random forest, logistic regression, k-nearest neighbor, and simple bayes methods in fraud detection is compared according to performance evaluation methods. The current application of machine learning algorithms in real sector practice and the review of business models of internal audit processes in this direction were evaluated.