Development and evaluation of C-ITS traffic incident management implementations using connected autonomous vehicles
Bağlantılı otonom araçların kullanıldığı K-AUS trafik kaza-olay yönetimi uygulamalarının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 881615
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGIN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Trafik kaza-olayları, trafiğin normal akışını bozan, trafik güvenliği ve verimliliğinin azalmasına neden olan kaçınılmaz olaylardır. Farklı yöntemler bu olayların etkilerini hafifletebilmektedir. Bu alandaki en yeni yöntemlerden ikisi, Kooperatif Akıllı Ulaşım Sistemlerinin ve bağlantılı otonom araçların trafiğe entegre edilmesidir. Bu tezde, bağlantılı otonom araçların kullanıldığı“Yavaş veya Durağan Araç Uyarısı”adlı Kooperatif Akıllı Ulaşım Sistemleri senaryosuna yeni bir kaza-olay yönetimi yöntemi entegre edilmiştir. Bu yöntem, trafik güvenliğini ve verimliliğini artırmak için bir kaza-olay tespit edildiğinde bağlantılı otonom araçların hızlarını kontrol etmektedir. Bu kaza-olay yönetim sistemini değerlendirmek için 6 farklı bağlantılı otonom araç oranı, 3 farklı kaza-olay süresi ve 2 trafik talebi kullanılarak oluşturulan senaryolar SUMO simülasyon yazılımı kullanılarak simüle edilmiştir. Oluşturulan senaryolar iki farklı ağ üzerinde test edilmiştir. Ağ #1, herhangi bir katılım veya darboğaz içermeyen, 3 şeritli ve 10 kilometre uzunluğunda bir ağdır. Ağ #2 ise katılım ve darboğazın mevcut olduğu 20 kilometrelik bir ağdır. Bu senaryoların simülasyonları sırasında sensörler aracılığıyla ortalama hız, akış ve yoğunluk verileri toplanmıştır. Toplanan veriler görselleştirilmiş ve uygulanan yöntem analiz edilmiştir. Bu bağlamda, kaza-olay yönetim yönteminin her iki ağda da tüm ağın ortalama verisi dikkate alındığında ortalama yoğunlukları azalttığı ve ortalama hızları artırdığı gözlemlenmiştir. Sadece kaza-olay bölgeleri analiz edildiğinde, Ağ #1'de ortalama yoğunluklar ve hızlar azalırken, Ağ #2'de ortalama yoğunluklar azalmış ve ortalama hızlar artmıştır. Uygulanan kaza-olay yönetim yöntemi, %60 bağlantılı otonom araç oranında en iyi performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic incidents are unavoidable and impede traffic flow, reducing safety and efficiency. Different approaches can reduce these incidents' impact. Recently introduced methods include Cooperative Intelligent Transportation System scenarios and connected autonomous vehicle deployment in real-time traffic. This thesis integrates an incident management system with the Cooperative Intelligent Transportation System scenario“Slow or Stationary Vehicle Warning”using connected autonomous vehicles. The method reduces connected autonomous vehicle speeds during incidents to improve traffic safety and efficiency. 6 different connected autonomous vehicle ratios, 3 different incident durations, and 2 traffic demand levels are used in different simulation scenarios to evaluate the C-ITS incident management system using SUMO simulation software. The scenarios are evaluated on two networks. Network #1 is a three-lane, 10-kilometer continuous network without intersections or bottlenecks. A ramp and bottleneck exist at 20-kilometer Network #2. During the simulations of these scenarios, average speed, flow, and density data are collected through sensors. The collected data is visualized, and the implemented method is analyzed. It is observed that, in both networks, the C-ITS incident management method decreased average densities and increased average speeds, considering the whole network. However, analyzing the local incident regions, average densities, and speeds are both decreased in Network #1, whereas in Network #2, average densities are decreased, and average speeds are increased. At both networks, the C-ITS incident management method provided the best performance at a 60% connected autonomous vehicle ratio.