Yetişkinlerin COVİD-19 korkusu ile tamamlayıcı ve alternatif tıbba karşı tutumlarının incelenmesi
Examination of adults' attitudes towards complementary and alternative medicine with fear of COVİD-19
  1. Tez No: 881616
  2. Yazar: FİLİZ KURTULDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerin COVID-19 korkusu ile tamamlayıcı ve alternatif tıbba karşı tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir çalışmadır. Çalışmaya 18 yaşından büyük, 615 yetişkin dâhil edildi. Araştırma sosyal paylaşım siteleri üzerinden on-line gerçekleştirilmiş, veriler etik kurul onayı alındıktan sonra Eylül 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında elde edilmiştir. Veriler; Hasta Bilgi Formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni, Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and relationship-seeking study conducted to examine adults' fear of COVID-19 and their attitudes towards complementary and alternative medicine. 615 adults over 18 years of age were included in the study. The research was carried out on-line through social networking sites, and the data were obtained between September 2021 and December 2021 after the approval of the ethics committee. Data; The Patient Information Form was collected with the COVID-19 Fear Scale and the Attitudes towards Holistic Complementary and Alternative Medicine Scale. Descriptive statistical methods, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni, Pearson correlation tests were used in the analysis of the data.