Development of an instructional unit for developing kindergarten students' algebraic reasoning prior to formal arithmetic education
Anaokulu öğrencilerinin aritmetik eğitimi öncesinde cebirsel muhakemelerinin geliştirilmesi için eğitim içeriği geliştirme
  1. Tez No: 881646
  2. Yazar: SEVGİ SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışmanın amacı, aritmetik eğitiminden önce cebirsel akıl yürütmeye odaklanan bir öğretim dizisi geliştirmektir. Çalışma, daha yüksek sınıflarda değişkenlik ve fonksiyonların daha iyi anlaşılmasını vaat eden Davydov'un erken cebir eğitimi yaklaşımına dayanmaktadır. Öğretim tasarımı, anaokulu matematik derslerinde kullanılmak üzere verimli öğrenme yolları ve materyaller oluşturmayı içermektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için çalışmada şu araştırma sorusu incelenmiştir: Önerilen bir öğretim dizisi ile anaokulu öğrencilerinin cebirsel akıl yürütmesi nasıl desteklenebilir? Birinci sınıf matematiği Davydov & Elkonian müfredatına dayalı olarak, anaokulu düzeyine uyarlanmış ve geliştirilen bir varsayımsal öğrenme yolu oluşturulmuştur. Tasarım Tabanlı Araştırma perspektifine dayalı olarak, öğrenci öğrenme çıktıları doğrultusunda sınıf aktiviteleri bu varsayımsal öğrenme yolu ile hizalanmış ve öğretimin uygulanması sırasında daha da rafine edilmiştir. 10 öğrenci ile 20 sınıf içi ve çevrimiçi oturum boyunca öğrenme yolunun uygulanması ve test edilmesinin ardından, etkili bir öğrenme dizisi ve pratik öğretim materyalleri geliştirilmiştir. Öğrencilerin tasarım ilkelerine dayalı olarak öğrenme yolu boyunca ilerlemesi, öğrencilerin erken sınıflarda cebirsel öğrenmeyi nasıl geliştirdiği teorisine katkıda bulunmuştur. Piaget'in miktarın korunumu ilkesinin belirlediğisınırlar öğrencilerin denklemlerdeki yapıları algılamasında etkili olmuştur.Veriler, öğrencilerin anaokulu düzeyinde Davydov-Elkonian müfredatını materyaller ve aktivitelerdeki sembolleştirme düzenlemeleriyle uyarlayarak eşitlik ve işlemler konusunda cebirsel bir anlayış geliştirebildiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an instructional sequence that focuses on algebraic reasoning before arithmetic education. The study is based on Davydov's approach to early algebra education, which promises a better understanding of variability and functions in higher grades. The instructional design includes creating effective learning trajectories and materials for use in kindergarten mathematics courses. To achieve this goal, the study investigated the following research question: How can kindergarten students' algebraic reasoning be supported by a proposed instructional sequence? A hypothetical learning trajectory was developed and adapted for the kindergarten level based on the Davydov & Elkonian curriculum of first-grade mathematics. Based on the Design-Based Research perspective, classroom activities aligned with this hypothetical learning trajectory were further refined during the implementation of instruction based on student learning outcomes. Following the implementation and testing of the trajectory through 20 in-class and online sessions with 10 students, an effective learning sequence and practical instructional materials were developed. Students' progression through the trajectory, related to design principles, contributed to the theory of how students develop algebraic learning in early grades. Piaget's conservation principles were effective in students' perception of structures in the equations. The data showed that students could develop an algebraic understanding of equality and operations at the kindergarten level by adapting the Davydov-Elkonian curriculum with modifications on materials and symbolization in activities.