Servikal preinvaziv lezyonlarda risk faktörleri
Risk factors in cervical preinvasive lesions
- Tez No: 881658
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Amaç: Serviks kanseri öncü lezyonları olan servikal preinvaziv lezyonlarda risk faktörlerini belirlemek ve ilişkilerini incelemektir. Çalışma düzeni: Etiyolojik faktör olarak doğum kontrol hapı kullanımı ve süresi, rahim içi araç kullanımı ve süresi, doğum sayısı ve şekli, eğitim düzeyi, sigara kullanımları ve serum folat, vitamin B12 düzeyleri araştırıldı. Araştırma servikal preinvaziv lezyon saptanan 103 kişilik hasta grubunda ve servikal sitolojileri benign raporlanan 175 kişiden oluşan kontrol grubunda yapıldı. Her iki gruba ait değerler SPSS 10.0 programına girilerek değerlendirildi. Bulgular: Her iki grup arasında doğum kontrol hapı kullanımı ve süresi, rahim içi araç kullanımı ve süresi, doğum sayısı ve şekli, eğitim düzeyi, sigara kullanımları açısından anlamlı -fark bulunamadı. Serum folat düzeyleri servikal preinvaziv lezyon saptanan grupta kontrol grubuna göre düşük saptandı ancak arada istatistiksel anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To determine the risk factors for the cervical preinvazive lesions and related risk factors. Study Design: As the risk factors for cervical preinvazive lesions oral contraception usage and duration, intrauterin device usage and duration, the number and way of bearing, education level, smoking, serum vitamin B12 and folate levels were researched. Results of pap smear tests reported as preinvazive cervival lesions were 103 patients. Control group of the study include 175 patients whose pap smear tests reported normally. The statics were calculated with SPSS 10.00 program. Results: We compared two patient groups for oral contraception usage and duration, intrauterin device usage and duration, the way and number of bearing, education level, smoking, serum vitamin B12 and folate levels, but any significant difference couldn't be detected. Serum folate levels were found lower in the group of patients diagnosed as preinvazive cervical lesions but any significant difference couldn't be detected. Serum vitamin B12 levels were found lower in the group of patients diagnosed as preinvazive cervical lesions and statistical significant difference was detected. For the serum vitamin B12; sensitivity %72.8, spesicifity %75.0, positive predictive value %72.1, negative predictive value %75.6 were determined for the cervical preinvazive lesions. Conclusion: Extensive studies may be useful to determine the relationship with oral contraception usage and duration, intrauterin device usage and duration, education, smoking between cervical preinvazive lesions. Further studies may detect correlation between red blood cells folate levels and cervical preinvazive lesions. And vitamin B12 can be a new choice for the medical treatment of cervical preinvazive lesions.