Ruminatif düşünce biçimi ile yeme tutumu arasındaki ilişkide öz duyarlılığın düzenleyici rolü
The regulatory role of self-commensity i̇n the relationship between ruminative thought style and eating attitude
  1. Tez No: 881662
  2. Yazar: NAZRIN MAMMADRAHIMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL KAKIRMAN MOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, ruminatif düşünce biçiminin yeme tutumu üzerindeki etkisini ve bu ilişkide öz duyarlılığın düzenleyici rolünü incelemektedir. Araştırma kapsamında 411 kadın katılımcıdan elde edilen veriler, üç ana ölçek (Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği, Yeme Tutumu Testi ve Öz Duyarlılık Ölçeği) ve demografik bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, ruminatif düşünce biçimi, yeme tutumu üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Ayrıca, öz duyarlılığın ruminatif düşünce biçimi ve yeme tutumu arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Öz duyarlılığı yüksek olan bireylerde, ruminatif düşünce biçiminin yeme tutumu üzerindeki etkisi, öz duyarlılığı düşük olan bireylere göre daha fazladır. Bu bulgular, ruminatif düşünce biçimi ve yeme tutumu arasındaki ilişkide öz duyarlılığın önemini vurgulamakta ve bireylerin psikolojik sağlığının iyileştirilmesinde öz duyarlılık geliştirme stratejilerinin kullanılabileceğini önermektedir. Çalışmanın sınırlılıkları arasında, katılımcıların yalnızca kadın olması ve kesitsel bir tasarım kullanılması yer almaktadır. Bu nedenle, sonuçların genellenebilirliği ve nedensellik ilişkilerinin belirlenmesi kısıtlıdır. Gelecek çalışmalarda, daha geniş ve çeşitli örneklem grupları ile boylamsal tasarımlar kullanılarak bu ilişkilerin daha detaylı incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of ruminative thinking on eating attitudes and the moderating role of self-compassion in this relationship. Within the scope of the research, data from 411 female participants were collected using three main scales (Ruminative Thought Scale, Eating Attitude Scale and Self-Compassion Scale) and demographic information forms. According to the results, ruminative thinking has a significant effect on eating attitude. Additionally, it has been determined that self-compassion plays a moderating role in the relationship between ruminative thoughts and eating attitudes. In individuals with high self-compassion, the effect of ruminative thinking on eating attitude is greater than in individuals with low self-compassion. These findings emphasize the importance of self-compassion in the relationship between ruminative thoughts and eating attitudes and suggest that self-compassion development strategies can be used to improve the psychological health of individuals. Limitations of the study include that the participants were only female and that it used a cross-sectional design. Therefore, the generalizability of the results and the determination of causal relationships are limited. It is recommended that these relationships be examined in more detail in future studies using longitudinal designs with larger and more diverse sample groups.