81 il merkezinde çeşitli deprem ve zemin sınıflarına göre yatay deprem kuvvetlerinin analizi
Analysis of horizontal earthquake forces according to various earthquake and soil classes in 81 provincial centers
  1. Tez No: 881664
  2. Yazar: MUSTAFA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK NACİ YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki 81 il merkezinde farklı deprem ve zemin sınıflarına göre olası yatay deprem kuvvetleri analiz edilerek yapısal mühendislik, şehir planlaması ve afet yönetimi gibi alanlarda rehberlik sağlanması amaçlanmıştır. AFAD Türkiye deprem tehlike haritaları interaktif web uygulaması üzerinden 81 il merkezinde 5 farklı zemin sınıfı (ZA, ZB, ZC, ZD ve ZE) ve 4 deprem yer hareket düzeyinde (DD1, DD2, DD3 ve DD4) Ta ve Tb köşe periyot değerlerini içeren tablolar oluşturulmuştur. Detaylı analizler İstanbul ili üzerinden gerçekleştirilmiş; 1 perdeli, 2 perdeli, 3 perdeli ve 4 perdeli örnek kompozit yapılar üzerinden Istvan Szabo ve Helmut Schmidts'in formüllerinden yararlanılarak yapı titreşim periyotları tespit edilmiş, farklı zemin ve yer hareket düzeylerine göre deprem kuvvetleri hesaplanmıştır. Kuvvetler analiz edilerek tablo ve grafiklerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile çerçevelerden oluşan kompozit sistemlerin tasarım aşamasında perde kolonun deprem kuvvetindeki önemi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to provide guidance in areas such as structural engineering, urban planning and disaster management by analyzing the possible horizontal earthquake forces according to different earthquake and ground classes in 81 provincial centers in Turkey. Tables containing Ta and Tb corner period values for 5 different soil classes (ZA, ZB, ZC, ZD and ZE) and 4 earthquake ground motion levels (DD1, DD2, DD3 and DD4) were created in 81 provincial centers through AFAD Turkey earthquake hazard maps interactive web application. Detailed analyses were carried out on sample composite structures with 1 curtain column, 2 curtain column, 3 curtain column and 4 curtain column in the province of Istanbul and the vibration periods of the structures were determined by using the formulas of Istvan Szabo and Helmut Schmidts, and earthquake forces were calculated for different soil and ground motion levels. The forces were analyzed and compared with tables and graphs. With the results obtained, the importance of the curtain column in the earthquake force in the design phase of composite systems consisting of frames is shown.