Birleşmiş milletlerde göçmenlerin sosyal içermelerine yönelik pozitif ayrımcılık politikaları
Positive discrimination policies for the social inclusion of migrants in the united nations
  1. Tez No: 881673
  2. Yazar: ŞEYMA SANDIKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA BAŞAR SARIİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezin amacı; mevcut kuramsal çerçeveden hareketle, göç edenlerin entegrasyon süreçleri ve sosyal haklarına odaklanarak, toplumda daha etkin ve adaletli bir şekilde yer almalarını sağlayacak politika önerileri geliştirilmesidir. Araştırmanın evrenini; BM çerçevesinde göçmenlerin sosyal entegrasyonuyla ilgili politika, program ve uygulamaları içermektedir. Bu kapsamda; BM bünyesinde yürütülen projeler, üye ülkelerin politikaları, uluslararası sözleşmeler ve bildirgeler gibi konular çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışma, BM'nin göçmenlerin sosyal içermelerine yönelik politika ve uygulamalarını incelemeyi amaçlamakta ve bu alandaki pozitif ayrımcılık politikalarının etkisini ve uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Söz konusu olan çalışma; göç olgusunu birçok perspektiften ele alarak, akademik alanda ve toplumsal açıdan daha anlaşılır bir iletişimi temel almayı misyon edinmektedir. Göç politikalarının analiz edilmesiyle verilerin planlı, kapsamlı ve yeniden üretilebilir bir biçimde sentezlenmesini sağlayacak işlevsel bir yöntem yürütülmüştür. Bu bağlamda, göçmenlerin yaşadığı deneyimlerin anlaşılması ve göç politikalarının etkisinin daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır Bu çalışmada bilgiler araştırma yöntemi olarak literatür taraması metodolojisiyle elde edilmiştir. Mevcut akademik kaynakların yanı sıra resmi kuruluşların web siteleri ve BM'de göçmen politikalarının etkisinin derinlemesine değerlendirilmesi incelenmiştir. Literatürdeki tüm konuyla ilgili makaleler araştırılmış ve ilgili düzenlemeler elden geçirilerek bu tezin, literatürdeki boşluğu dolduracak nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; çıkış noktasını oluşturan göç politikalarına yönelik devamlılığı sağlayan politika hamlelerinin analiz edilmesine odaklanılmıştır. Yapılan literatür taramasında farklı disiplinler tarafından göçün işlendiği saptanmıştır. Bu bağlamda, mevcut çalışmanın literatüre alternatif bir perspektif kazandırması öngörülmekte ve böylelikle tezin, disiplinler arası olarak çeşitli alanlara destek vermesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda; daha önce bu olguların bir arada değerlendirildiği başka bir tez olmaması sebebiyle bu araştırma, Çalışma Ekonomisi alanında yazılmış olan ilk tez olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis; based on the existing theoretical focusing on the integration processes and social rights of migrants, the study aims to develop policy recommendations that will enable migrants to participate more effectively and justly in society. The research encompasses the policies, programs, and practices related to the social integration of migrants within the UN framework. This includes projects conducted under the UN, the policies of member states, international agreements, and declarations. By examining the UN's policies and practices aimed at increasing the social cohesion of migrants, the study evaluates the impact and applicability of positive discrimination policies in this area. By addressing the phenomenon of migration from multiple perspectives, the study aims to foster more understandable communication both academically and socially. An effective method has been implemented to synthesize the data in a planned, comprehensive, and reproducible manner by analyzing migration policies. In this context, the study aims to understand the experiences of migrants and to better comprehend the impact of migration policies. In addition to existing academic sources, the websites of official organizations and an in-depth evaluation of the impact of migration policies within the UN have been examined. All relevant articles in the literature were reviewed, and it was concluded that this thesis fills a gap in the literature. The literature review revealed that migration is addressed by different disciplines. Based on the findings obtained from the study, the analysis focused on the changes in policy initiatives that ensure the continuity of migration policies, which constitute the starting point of the study. In this context, it is anticipated that the current study will provide an alternative perspective to the literature and thus aim to support various fields in an interdisciplinary manner. Given that no previous thesis has evaluated these phenomena together, this research holds the distinction of being the first thesis written in the field of Labor Economics.