Periampuller adenokarsinom nedeniyle pankreatikoduodenektomi uygulanan hastalarda sarkopeninin postoperatif sonuçlar üzerine etkisi ; retrospektif çalışma
Effect of sarcopenia on postoperative results in patients who had pancreaticoduedenectomy due to periampullar adenocarcinoma; retrospective study
- Tez No: 881679
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pankreatikoduodonektomi (PD) %50'yi aşan komplikasyon oranlarıyla ilişkilidir. Birçok çalışma sarkopeninin kanser hastalarında kötü prognozla ilişkili olabileceğini öne sürüyor. Sarkopeni psoas kasının L3 düzeyindeki alanı (TPA) ölçülerek değerlendirilir. Ayrıca kasın yoğunluğu (HU=Hounsfield Ünitesi) ölçülür ve TPA ile HU çarpılarak TPA*HU indeksi bulunur. Çalışmamızın amacı; sarkopeninin PD yapılan hastaların sonuçlarına etkisini değerlendirmektir. Daha spesifik olarak TPAİ-HU-TPAI*HU'nun sarkopeniyi derecelendirmek için yeni bir araç olarak değerlendirmektir. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 2012 – Mayıs 2023 tarihleri arasında malign nedenlerle PD uygulanmış olan 311 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar sarkopenik olan ve sarkopenik olmayan olarak iki grupta incelendi. Bu iki grup postoperatif komplikasyonlar, hastanede kalış süresi, adjuvan tedaviye başlama süresi ve mortalite açısından karşılaştırılmıştır. TPA'ya göre olan gruplandırmada postoperatif sonuçlarda istatiksel olarak bir fark saptanmadı (p=0,06).
Özet (Çeviri)
Effect of Sarcopenia on Postoperative Results in Patients Who Had Pancreaticoduodenectomy Surgery Due to Periampullar Adenocarcinoma; a Retrospective Study Pancreaticoduodenectomy is associated with complication rates exceeding 50%. Many studies suggest that sarcopenia may be associated with poor prognosis in cancer patients. Sarcopenia is evaluated by measuring the area (TPA) of the psoas muscle at the L3 level. Additionally, the density of the muscle (HU=Hounsfield Unit) is measured and the TPAI*HU index is obtained by multiplying TPAI by HU. The purpose of our study; To evaluate the effect of sarcopenia on the outcomes of patients who underwent PD. More specifically, to evaluate TPAI-HU-TPAI*HU as a new tool to grade sarcopenia. 311 patients who underwent PD for malignant reasons at the Department of General Surgery at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2012 and May 23, 2023 were included in the study. The patients were examined in two groups: sarcopenic and non-sarcopenic. These two groups were compared in terms of postoperative complications, duration of hospital stay, time to start adjuvant therapy and mortality. No statistical difference was detected in postoperative results in the grouping according to TPA (p=0.06).