Gebelikte aneminin postpartum dönemde yorgunluk depresyon ve öz bakıma etkisi
The effect of anemia in pregnancy on fatigue, depression and self-care in the postpartum period
  1. Tez No: 881680
  2. Yazar: BURCU ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmamızda gebelikte aneminin postpartum dönemde yorgunluk depresyon ve öz bakıma etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırma, Ekim 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'ne doğum yapmak amacıyla başvuran ve örneklem kriterlerine uyan 422 lohusa ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Birey Tanıtım Formu, Beck depresyon ölçeği, Yorgunluk İçin Chalder Yorgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından anneler ile görüşme yapılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, non-parametrik testler ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,5±5,73 olup, %57,6'si ortaokul mezunudur. Gebelerin gebelik haftası ortalaması 39,1±0,84 ve gebelik sayısı ortalamaları 3,1±0,5'dir. Gebelerin %60,9'unun sağlık kontrollerini yaptırdığı, %74,9'unun gebelikleri sürecinde demir hapı kullandıkları, demir hapı kullananların %88,1'sinin hapları düzenli kullandıkları saptanmıştır. Anemi gebelikte ortaya çıkan ve doğum sonrası etkisini devam ettiren bir durumdur. Aneminin yorgunluk gibi fiziksel, depresyon gibi psikolojik sonuçları da vardı. Kadınlara bakım verilirken bunlar göze alınarak bakım planlanmalı ve optimal iyilik hali hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of anemia in pregnancy on fatigue, depression and self-care in the postpartum period. The descriptive study was conducted between October 2023 and May 2024 with 422 postpartum women who applied to Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital for giving birth and met the sampling criteria. Individual Introduction Form, Beck depression scale, Chalder fatigue scale for fatigue were used to collect the data. The data were collected by the researcher by interviewing the mothers. Descriptive statistics, nonparametric tests and correlation analysis were used to evaluate the data. The mean age of the pregnant women who participated in the study was 28.5±5.73 years and 57.6% were middle school graduates. The mean gestational week was 39.1±0.84 and the mean number of pregnancies was 3.1±0.5. It was found that 60.9% of the pregnant women had health checks, 74.9% used iron pills during pregnancy and 88.1% of the iron pill users used iron pills regularly. Anemia is a condition that occurs during pregnancy and persists after birth. Anemia also had physical consequences such as fatigue and psychological consequences such as depression. When caring for women, care should be planned taking these into consideration and optimal well-being should be targeted.