Büyük Menderes Havzası'nda iklim değişikliğinin sedimentteki metal mobilizasyonuna olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of climate change on metal mobilization in sediment in the Büyük Menderes Basin
  1. Tez No: 881678
  2. Yazar: NIGAR ZEYNALOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRAK, DR. FEYYAZ KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İklim değişikliği sıcaklık, yağış ve hava koşullarındaki değişiklikleri içeren küresel bir sorun olmakla birlikte, çözülmesinden ziyade yönetilmesi gereken bir sorundur. Sanayi devrimiyle artan insan faaliyetleri, atmosfere yayılan sera gazlarını arttırarak iklim değişikliği üzerinde etkili olmakla birlikte farklı potansiyel risklere sahip pek çok kirleticinin ekosisteme verilmesine neden olmuştur. Bu tehlikeli kirletici gruplarından biri de toprak ve sedimentlerde fazla miktarda bulunan ve birikebilen ağır metallerdir. Toprak ve sedimentler ağır metalleri depolama ve hareketsizleştirme kapasitesine sahiptir, ancak metallerin birikimini etkileyen faktörlerde değişiklik olduğunda mobilitelerinde artışlar görülebilir ve böylece daha tehlikeli hale gelirler. Günümüzde bu değişikliklere yol açan en önemli faktörlerden biri iklim değişikliğidir. Bu çalışmada Büyük Menderes Havzası'nda kuraklık etkisi altındaki 19 farklı noktadan su, sediment, toprak ve bitki örnekleri alındı. Su, sediment ve toprak örneklerinde fizikokimyasal parametreler ve Fe, Cu, Mn, Zn, Cd, Pb, As, Hg metallerinin toplam ve farklı kimyasal fraksiyonlardaki konsantrasyonları, bitki örneklerinde ise sadece bu metallerin toplam konsantrasyonları ölçüldü. Sediment ve toprakta metallerin fraksiyonlarına ayrılması işlemi BCR prosedürüne göre yapıldı, örnekler mikrodalga ile çözündürüldükten sonra metal konsantrasyonları ICP-OES ile ölçüldü. Fizikokimyasal ölçüm sonuçları toprakta pH 7,89, OM 7,0 (%), ORP 160 (mV), tuzluluk 1,40 (‰) ve EC 2560 (µS/cm) iken, sedimentte pH 8,0, OM 6 (%), ORP 146 (mV), tuzluluk 0,74 (‰) ve EC 1180 (µS/cm) ortalama olarak tespit edildi. Buna göre topraktaki OM, ORP, EC ve tuzluluk değerlerinin sedimente göre daha yüksek, ancak pH'nın daha düşük olduğu ve sonuçlar arasındaki bu farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi (pMn>Zn>Cu>Pb>As>Hg>Cd olarak belirlendi. Sediment ve topraktaki metal konsantrasyonları kıyaslandığında ise Pb hariç diğer metallerin toprakta daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Climate change is a global problem involving changes in temperature, precipitation and weather conditions, but it is a problem that needs to be managed rather than solved. Increasing human activities with the industrial revolution have an impact on climate change by increasing greenhouse gases emitted into the atmosphere and have caused many pollutants with different potential risks to be released into the ecosystem. One of these dangerous pollutant groups is heavy metals, which are found in large amounts and can accumulate in soil and sediments. Soil and sediments have the capacity to store and immobilize heavy metals, but when there are changes in the factors affecting the accumulation of metals, their mobility may increase and thus become more hazardous. Today, one of the most important factors causing these changes is climate change. In this study, water, sediment, soil and plant samples were taken from 19 different points under the influence of drought in the Büyük Menderes Basin. Physicochemical parameters and concentrations of Fe, Cu, Mn, Zn, Cd, Pb, As, Hg metals in total and different chemical fractions were measured in water, sediment and soil samples, and only total concentrations of these metals in plant samples were measured. The fractionation of metals in sediment and soil was carried out according to the BCR procedure, and after the samples were dissolved by microwave, metal concentrations were measured by ICP-OES. Physicochemical measurement results were pH 7,89, OM 7,0 (%), ORP 160 (mV), salinity 1,40 (‰) and EC 2560 (µS/cm) in the soil, while pH 8,0, OM 6 (%) in the sediment. ), ORP 146 (mV), salinity 0,74 (‰) and EC 1180 (µS/cm) were detected on average. Accordingly, it was determined that OM, ORP, EC and salinity values in the soil were higher than in the sediment, but pH was lower and these differences between the results were statistically significant (p Mn>Zn>Cu>Pb>As>Hg>Cd. When metal concentrations in sediment and soil were compared, it was determined that other metals except Pb were higher in the soil.