War trauma and effects of war on Pat Barker's Regeneration Triology (Regeneration, the eye in the door, the ghost road)
Savaş travması ve savaşın Pat Barker'ın 'Regeneration' Üçlemesi üzerindeki etkileri(yenilenme, kapıdaki göz, hayalet yol)
  1. Tez No: 881681
  2. Yazar: YAHYA KAMAL MOHAMMAD MOSTAFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERYA EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Savaş evrensel bir olgudur ve onu doğrudan ya da dolaylı olarak yaşayanlar üzerinde korkunç etkiler bırakmaktadır. Ünlü İngiliz romancı Pat Barker'ın Regeneration Üçlemesi 1914 ile 1918 yılları arasında gerçekleşen Birinci Dünya Savaşı'nı yaşamış asker ve gazilerin deneyimlerini hem tarihsel hemde kurmaca anlatım yoluyla harmanlayarak anlattığı için savaş edebiyatı kanonunda önemli bir yere sahiptir. Üçleme, Yenilenme (1991), Kapıdaki Göz (1993) ve Hayalet Yol (1995), romanlarından oluşmaktadır ve travma geçirmiş askerlerin hem bedenlerine hem de psikolojilerine kazınan yaralar nedeniyle hissettikleri yabancılaşma ve kopukluğu anlatmaktadır. Üçleme, savaşı yaşayan gazilerin ve askerlerin hem psikolojilerini hem de bedenlerini derinden etkileyen tanıklıklarını, acı hatıralarını, iç çatışmaları ve travma sonrası stres bozukluklarını anlatmaktadır. Üçlemenin sonraki bölümlerinde yer alan savaş alanı tasvirinden önce, yazar okuyucuya savaşı deneyimleyen karakterleri, acılarını ve psikolojik durumlarını anlatarak başlar. Üçleme, askerlerin psikolojik ve ruh sağlıklarına ayna tutan savaşın dehşetinden kaynaklanan farklı ruhsal hastalıklarının teşhis edilmesiyle başlar. Barker'ın Üçlemesinde Sigmund Freud'un travma, savunma mekanizması, ölüm arzusu ve tedavi yöntemlerine ilişkin teorileri net bir şekilde gözler önüne serilir. Bu nedenle bu çalışma, Sigmund Freud'un psikanalitik yaklaşımları ve teorilerine değinilerek, savaşın bireyler ve toplum üzerindeki onarılamaz etki ve zararlarını Pat Barker'ın Regeneration Üçlemesi'nde incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
War is a universal phenomenon and has horrible effects on those who experience it directly or indirectly. Pat Barker is a renowned modernist British novelist and her Regeneration trilogy has a significant place in the literary canon of war literature for blending both historical and fictional account of soldiers and veterans who experienced the Great War which took place between 1914 and 1918. Her acclaimed Regeneration Trilogy, including Regeneration (1991), The Eye in the Door (1993) and The Ghost Road (1995), narrates the psychological fractures of the traumatized soldiers, who feel estrangement and disintegrity due to wounds inscribed both on their bodies and psychology. The novels are told through the soldiers' and veterans' testimonies, bitter memories, internal conflicts, and posttraumatic stress disorders that effect both their psychology and body deeply. Before the depiction of the battlefield, narrated in the later parts of the novel, the author begins the Trilogy by narrating the stories of several soldiers who experienced the war, and their pain and psychological states. The trilogy starts with diagnosis of different mental illnesses of soldiers, resulted from the horrors of war that mirrors their psychology and mental health. Sigmund Freud's theories related to trauma, defence mechanism, desire of death and therapeutic methods are unfolded in Barker's Trilogy clearly. So, this study aims to study Pat Barker's Trilogy; Regeneration, The Eye in the Door, and The Ghost Road, that clearly narrates the irreparable damages of war on individuals and society, with special emphasis on psychoanalytic approaches and theories of Sigmund Freud.