Hematolojik malignitesi olan kemoterapi hastalarının malnütrisyon durumlarının farklı yöntemlerle değerlendirilmesi, gastrointestinal semptomlar ve diyet kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi
Evaluation of malnutrition status in hematology patients receiving chemotherapy using different methods, determination of the relationship with gastrointestinal symptoms and diet quality
  1. Tez No: 881682
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ, PROF. DR. TUBA HACIBEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma hematolojik malignite tanısı almış kemoterapi alan hastaların malnütrisyon durumlarını üç farklı beslenme durumunu tarama testi kullanılarak değerlendirilmesini, hastaların gastrointestinal semptomlarının ve diyet kalitelerinin belirlenmesini ve aralarındaki ilişkinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hematoloji kliniğine başvuran ve araştırmaya dahil olma kriterlerine uygun, 169 hematolojik malign tanılı hasta üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu, antropometrik ölçümler, Nutrisyonel Risk Skor Değerlendirme Testi (NRS-2002), Malnütrisyon Genel Tarama Aracı (MUST) , Mini Nütrisyon Değerlendirme (MNA), Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Uluslararası Diyet Kalite İndeksi (DKİ-U) besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS v27 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir ve tüm hesaplamalarda ve yorumlamalarda istatistik anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to evaluate the malnutrition status of patients receiving chemotherapy for hematologic malignancies using three different nutritional screening tests, determine the gastrointestinal symptoms and dietary qualities of patients, and investigate the relationship between them. This research was conducted on 169 patients diagnosed with hematologic malignancies who presented to the Hematology Clinic of Sakarya University Training and Research Hospital and met the inclusion criteria for the study. Data collection included questionnaire forms, anthropometric measurements, Nutritional Risk Screening 2002 (NRS-2002), Malnutrition Universal Screening Tool (MUST), Mini Nutritional Assessment (MNA), Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS), and International Diet Quality Index (IDQI-U) dietary intake records. Statistical analysis of the data was performed using SPSS version 27, and a significance level of "p