Hazır giyim sanayii ve eğitim kurumlarında kalite kontrol eğitiminin irdelenmesi
Examination of quality control training in garment industry and training instutions
  1. Tez No: 88169
  2. Yazar: LALE SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İstenilen kalite niteliklerinde üretim, üretimin sürekliliği ve geliştirilmesi, işletmenin verimliliği ve kârlılığında artışa neden olacaktır, bu sürekliliğin sağlanmasında en önemli etken işgücünün verimliliğidir. Bu da teknolojiler ile iç içe beklentilere uygun etkin bir eğitim ile gerçekleşecektir. Araştırmada faaliyet ekonomisi ışığında Hazır Giyim Sektörünün ihtiyaçlarına yönelik eleman yetiştirmeyi hedefleyen Mesleki Teknik Eğitim kurumlarındaki Kalite Kontrol eğitimi irdelenmiştir. İrdeleme sırasında ana kriterler; Eğitimin önemi ve gerekliliği, Kalite ve Kalite Kontrolünün anlamı ve önemi, Türk Tekstil sektörünün sorunları ve çözümleri, Hazır Giyim eğitimi veren Mesleki-Teknik eğitim kurumlarında halen uygulanmakta olan Kalite Kontrol eğitiminin incelenmesi ayrıca ülke genelinde örneklemi oluşturacak şekilde tespit edilen orta ve büyük ölçekli Hazır Giyim işletmelerinde uygulanan anket yöntemi ile; Kalite Kontrolünün bugünkü durumu, Mesleki-Teknik Eğitim kurumlarında eğiTim almış elemanın mevcudiyeti, Kalite Kontrol eğitimi almış elemandan beklenilen nitelikler, Mesleki Teknik Eğitim kurumlarından eğitim almış elemanların eğitimlerinin transfer edilebilirlik düzeyleridir. Sonuç olarak eğitimin önemi ve gerekliliği fikrinden yola çıkılarak bugünkü düzeyi ve beklentilerin belirlenmesi konusu amaçlanarak çalışılmıştır. III
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF QUALITY CONTROL TRAINING IN READY WEAR INDUSTRY AND TRAINING INSTUTIONS ABSTRACT Production in required quality, continuity and improvement of production will lead to increase in profitability and productivity of management. The most significant factor in providing this continuity is the productivity of labor force. This will be railzed trough an efficient education in conformity with the exectations together with the techonology. In the research, Quality Control Training of Occuptional Techinc Training Instutions aminig to prepare personnel for the needs of Ready Wear Sector is studied in the light of activit economy. The main criteria used wit hin this study are; importance and necessity of training, meaning and importance of Quality and Quality Control, problems of Turkish Textile sector and solutions to these problems, examination of Quality Control Training which is stll applied in Occupational Training Instutions giving Ready Wear Training and also by means of the investigaton method applied in medium and large scale redy wear establishments which are determined as to develop a country-wide sample, today's Quality Control, presence of personnel trained in Occupational Training Instutions, transferatility levels of the presonel trained in Occupational Training Instutions. As a result; the study is mode aiming to discuss the subject of determining the expectations and training's level today the light of the idea of training recessity and importance. IV