1876 Selanik hadisesinde diplomatik baskılar, toplumsal tahrikler ve tepkiler
Diplomatic pressure, social provocations and reactions in the Salonika incident of 1876
  1. Tez No: 881705
  2. Yazar: KORAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
5 Mayıs 1876'da, Selanik Garı'nda yaşanan olayların kendisinden sonraki olaylar zincirinin ilk halkası olduğunu belirtmek gerekir. Tüm basın organlarında 'kaçırılan bir genç kız' ile ilgili bir adi suç vakası olarak anlatılan veya çizilen bu resime binaen 'Kız Vakası' olarak da anılan 'Selanik Vakası', ardında pek çok şüpheli eylem bırakmış olup, tarih araştırmalarında da pek detay verilmemiştir. Olayın sağlıklı bir şekilde ele alınmasının önündeki en büyük engellerden biri de Avrupa devletlerinin olaya müdahale biçimleri ve Babıali üzerinde baskıyı arttırmalarıdır. Bu baskı ve müdahaleden bunalan, 'hızlı ve kesin' çözüm dışında hiç bir şeyi düşünmeden hareket eden Osmanlı yöneticileri de hadiselerin büyümesine ve karışıklıkların artmasına yol açmışlardır. Meselenin doğru bir şekilde algılanabilmesi ve analiz edilebilmesi ancak olaydan önceki tarihlere, henüz bir kaçırma eyleminin olmadığı dönemi de ele almayı gerektirmiştir. Olaylar zincirinin kimi kısımlarında daha önce sorulmamış bazı soruları sorarak, bu tez kapsamında doğru bir analiz yapılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The events that took place at Salonika Train Station on May 5, 1876, it should be noted that it is the first link in the chain of events that follow. The 'Salonika Incident', which was described in all media as a petty crime case about a 'kidnapped young girl' or was also referred to as the 'Girl Incident' based on this picture, was not remembered except as small notes in history books, leaving behind many suspicious actions. One of the biggest obstacles to a healthy handling of the incident was the way the European states intervened in the incident and increased the pressure on the Sublime Porte. The Ottoman administrators, who were overwhelmed by this pressure and intervention and acted without thinking about anything other than a 'quick and definitive' solution, caused the events to escalte and the confusion to increase. In order to perceive and analyze the issue correctly, it was necessary to consider the dates before the incident, when there was no kidnapping yet. An attempt has been made to make an accurate analysis within the scope of this thesis by asking some questions that have not been asked before in some parts of the chain of events.