Meşrutiyet döneminde Selanik'in idari ve demografik yapısı (1876-1912)
Administrative and demographic structure of Thessaloniki in the Constitutional Monarchy period (1876-1912)
- Tez No: 946151
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
1876-1912 yılları arasında Osmanlı İdaresi altında Selanik Vilayeti'nin idari yapısı, özel hizmetler ve özellikle nüfus yapısındaki dönüşümleri incelemektedir. Söz konusu dönem, Osmanlı Devleti'nin modernleşme ve merkeziyetçilik politikalarının taşrada yoğun bir şekilde dağıldığı, aynı zamanda Balkanlar'daki siyasi ve toplumsal hareketliliğin arttığı bir zaman dilimidir. Tanzimat ve Islahat Fermanları ile başlayan idari reformlar, Selanik Vilayeti'nde yönetim yapısında ve toplumsal dokuda önemli değişimlere yol açmıştır. Vilayet idari sınırları, sancak ve kaza teşkilatı ile yerel yönetim organları bu süreçte yeniden şekillenmiş; belediye hizmetleri ve altyapı yatırımları ön plana çıkmıştır. Selanik, bu dönemde çok uluslu ve çok dinli yapısıyla; Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve diğer toplulukları ile vilayet geneline yayılmış çok önemli bir demografik görüntü sunmuştur. Nüfusun durumu ve oranları, göç hareketleri ve toplumsal hareketlilikle birlikte sürekli değişmiştir. Demiryolu ve liman yatırımları, ekonomik canlılık ve siyasi gelişmeler, kırsal alanlardaki kente göçü hızlandırmış; Balkanlar'daki savaşlar ve siyasi krizler ise vilayet dışından gelen göçmenlerin sayısı artırılmıştır. Bu süreçte Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi nüfus oranlarındaki değişim, Selanik'in Osmanlı dönemindeki diğer vilayetlerine göre çok kültürlü yapısının kıymetli bir göstergesi olmuştur. Anahtar Kelime: Selanik, Osmanlı İdaresi, Taşra Yönetimi, Nüfus, Demografi, Modernleşme, Kent Hizmetleri
Özet (Çeviri)
Examines the transformations in the administrative structure, special services and especially the population structure of the Thessaloniki Province under Ottoman rule between 1876-1912. The period in question was a time when the modernization and centralization policies of the Ottoman Empire were intensively disseminated in the provinces, while at the same time political and social mobility in the Balkans increased. The administrative reforms initiated by the Tanzimat and Islahat Edicts led to significant changes in the administrative structure and social fabric of the province of Thessaloniki. The administrative boundaries of the province, the organization of sanjaks and kaza, and local government bodies were reshaped in this process; municipal services and infrastructure investments came to the fore. Thessaloniki presented a very important demographic picture in this period with its multinational and multi-religious structure, with Muslim, Christian, Jewish and other communities spread throughout the province. The status and proportions of the population changed constantly with migration movements and social mobility. Railroad and port investments, economic vitality and political developments accelerated migration from rural areas to urban areas, while wars and political crises in the Balkans increased the number of immigrants from outside the province. In this process, the change in the proportions of Muslim, Christian and Jewish population was a valuable indicator of the multicultural structure of Thessaloniki compared to other Ottoman provinces. Keywords; Thessaloniki, Ottoman administration, provincial administration, population, demography, modernization, urban services