7. sınıf rasyonel sayılar konusunun beyin temelli öğrenme yaklaşımına dayalı öğretim etkinlikleri ile işlenmesinin öğrencilerin akademik başarı, tutum ve kalıcılık düzeylerine etkisi
The effect of 7th-grade processing the subject of rational numbers with teaching activities based on a brain based learning approach on students' academic achievement, attitude and recall levels
- Tez No: 881758
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 7. sınıf rasyonel sayılar konusunda beyin temelli öğrenme yaklaşımına uygun olarak tasarlanmış öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarı, matematik dersine olan tutumu ve öğrenilenlerin kalıcılık düzeylerine etkisini incelenmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılı Hatay ili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulun 46 yedinci sınıf öğrencisi ile 6 hafta boyunca gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunda 24, kontrol grubunda ise 22 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubunda bulunan öğrencilerle beyin temelli öğrenme yaklaşımına göre hazırlanan etkinlikler ile dersler işlenirken, kontrol grubundaki öğrencilerle mevcut öğretim yöntemleri ile ders işlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunu ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modeli, nitel boyutunu ise yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak matematik başarı testi, matematik tutumu ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi pilot uygulama, ön test, son test ve kalıcılık testi olarak öğrencilere uygulanmıştır. Başarı testi konuyu önceden öğrenen 8.sınıf öğrencilerine pilot uygulama olarak yapılmış, başarı testinin KR-20 güvenirlik katsayısı 0.91 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrencilere uygulama öncesi ve sonrasında tutum ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda görüşmeler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Görüşme Formu”ile deney grubu içerisinden gönüllülük esasına göre seçilen 8 öğrenci ile yapılmıştır. Uygulama süresince elde edilen verilerin analizleri SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgulara göre, deney ve kontrol grubunun son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine artış olsa da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney ve kontrol grubunun kalıcılık testi başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur ve bu farklılık deney grubunun lehinedir. Öğrencilere uygulama öncesi ve sonrasında yapılan tutum ölçeğine göre derslerin beyin temelli öğrenme modeline uygun işlenmesi ile öğrencilerin derse daha aktif katıldığı ve matematik dersine yönelik tutumlarında olumlu yönde artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of learning activities designed in accordance with the brain-based learning approach on the subject of rational numbers in the 7th grade of secondary school were examined on students' academic success, attitude towards mathematics lessons and recall levels of what was learned. The research was conducted for 6 weeks with 46 seventh grade students of a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in Hatay province in the 2022-2023 academic year. There are 24 students in the experimental group of the research and 22 students in the control group. While the lessons were taught with activities prepared according to the brain-based learning approach with the students in the experimental group, the lessons were taught with the existing teaching methods with the students in the control group. The quantitative dimension of the research consists of a pretest-posttest control group semi-experimental design model, and the qualitative dimension consists of a semi-structured interview form. Mathematics achievement test, mathematics attitude scale and interview form were used as data collection tools of the research. The achievement test developed by the researcher was applied to the students as a pilot application, pre test, post test and permanence test. The achievement test was conducted as a pilot application to 8th grade students who had learned the subject beforehand, and the KR-20 reliability coefficient of the achievement test was calculated as 0.91. In the research, an attitude scale was applied to the experimental and control group students before and after the application. In the qualitative dimension of the research, interviews were conducted with 8 students selected from the experimental group on a voluntary basis, using the“Interview Form”prepared by the researcher. Analyzes of the data obtained during the application were made using the SPSS package program. According to the findings, although there was an increase in favor of the experimental group, no significant difference was found between the post test mean scores of the experimental and control groups. A significant difference was found between the retention test achievement scores of the experimental and control groups, and this difference is in favor of the experimental group. According to the attitude scale administered to the students before and after the application, it was concluded that by teaching the lessons in accordance with the brain-based learning model, the students participated in the lesson more actively and there was a positive increase in their attitudes towards the mathematics lesson.