Theorizing the environmental study in drama: Ecofeminist study of Cirish Karnad's The Fire and The Rain and Henrik Ibsen's An Enemy of the People
Tiyatroda çevreci çalışmanın kuramsallaştırılması: Cırısh Karnad'ın Ateş ve Yağmur ve Henrık Ibsen'in Bir Halk Düşmanı oyunlarının ekofeminist incelemesi
  1. Tez No: 881777
  2. Yazar: RAHMAH SALAH HASAN AL GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BARIŞ AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Girish Karnad'ın Ateş ve Yağmur ve Henrik Ibsen'in Bir Halk Düşmanı oyunlarında tasvir edilen ekofeminist fikirleri incelemektedir. Ekofeminizm, kadınlar ve çevre arasındaki karşılıklı ilişkiye açıklık getirmektedir. Ekofeminizm içerik olarak kadınların ekolojik kalkınmadaki rolü, toplumsal cinsiyet ve bilimin kesişimi, kadınların doğadaki varlığı, besin zincirine dahil olmaları, kadınların su kıtlığı üzerindeki etkisi, terra mater kavramı ve kadınların dişil ilke iddiaları gibi bir dizi konuyu kapsamaktadır. Bu çalışma bir dizi hedef ve amacı ana hatlarıyla ortaya koymaktadır. Bu tez ilk olarak, Henrik Ibsen ve Girish Karnad'ın seçilmiş edebi eserlerinde bulunan ekofeminist unsurların bir analizini ve değerlendirmesini yapmaktadır. Ayrıca, seçilen oyunlarda kadın karakterlerin bakış açısının bir tasvirini de sunmaktadır. Ayrıca, feminist kadınların özgürlükçü, feminist, sosyal farkındalığa sahip bireyler, rasyonel düşünürler ve eşit haklar savunucuları olarak etkileşime girdiklerinde kimliklerini nasıl uzlaştırdıklarını göstermektedir. Bu çalışma, ataerkil hiyerarşilere karşı direniş, çevre bilincinin teşvik edilmesi ve toplumsal cinsiyet dinamikleri ile ekolojik savunuculuğun incelenmesi de dahil olmak üzere ekofeminizmin çeşitli ilkelerini tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study undertakes an analysis of ecofeminist ideas as portrayed in the plays The Fire and the Rain by Girish Karnad and An Enemy of the People by Henrik Ibsen. Ecofeminism elucidates the interrelationship between women and the environment. The content encompasses a range of subjects, such as the role of women in ecological development, the intersection of gender and science, women's presence in forests, their involvement in the food chain, women's impact on water scarcity, the concept of terra mater, and women's assertions of the feminine principle. This study outlines a number of objectives and aims. Firstly, it conducts an analysis and evaluation of the ecofeminist elements present in the selected literary works of Henrik Ibsen and Girish Karnad. Additionally, the selected play also presents a depiction of the perspective of the female characters. Furthermore, it demonstrates how feminist women reconcile their identities as they interact as libertarians, feminists, socially aware individuals, rational thinkers, and advocates for equal rights. This study identifies several tenets of ecofeminism, including the resistance against patriarchal hierarchies, the promotion of environmental consciousness, and the examination of gender dynamics and ecological advocacy.