Arrow of God and The Reluctant Fundamentalist from the perspective of postcolonial theory
Postkolonyal teorı̇ perspektı̇fı̇nden Tanrının Oku ve Gönülsüz Köktendinci
- Tez No: 881778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSENİN ABDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı Chinua Achebe'nin Tanrının Oku (1964) ve Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktendinci (2007) adlı eserlerinde kültürel çatışma, kültürel melezlik ve kimlik unsurlarını postkolonyal bir perspektiften incelemektir. Chinua Achebe'nin Tanrı'nın Oku adlı romanı Nijerya'daki sömürge döneminde geleneksel değerlerle modernleşme güçlerinin kesişmesinden doğan çatışmayı ele alırken Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktendinci adlı romanı 11 Eylül olaylarını izleyen sosyo-politik ortamda ırkçılığın beyaz olmayan bireylerin yaşamlarındaki tezahürlerine odaklanır. Çalışma üç bölümden oluşur. İlk bölümde postkolonyal teori ve edebiyatın kökenleri ve temel kavramları, ikinci bölümde Chinua Achebe'nin yazar olarak portresi ve Tanrının Oku eserindeki kültürel karşılaşmalar ve ırkçılığın yansımaları, üçüncü bölümde ise Mohsin Hamid'in yazar olarak portresi ve Gönülsüz Köktendinci eserindeki kimlik krizi, aidiyet ve benliğin keşfi kavramları değerlendirilecektir. Çalışma sonucunda, her iki eserin de postkolonyal saldırganlık karşısında dinamik ve gelişen bir küresel bağlamda bireylerin yaşamda varoluş mücadelelerini ve kültürel kimliğin farklı veçhelerini yansıtma işlev gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the elements of cultural conflict, cultural hybridity and identity in Chinua Achebe's Arrow of God (1964) and Mohsin Hamid's The Reluctant Fundamentalist (2007) from a postcolonial perspective. While Chinua Achebe's Arrow of God deals with the conflict arising from the intersection of traditional values and the forces of modernisation during the colonial period in Nigeria, Mohsin Hamid's The Reluctant Fundamentalist focuses on the manifestations of racism in the lives of non-white individuals in the socio-political environment following the events of 9/11. The study consists of three parts. In the first part, the origins and basic concepts of postcolonial theory and literature will be analysed; in the second part, Chinua Achebe's portrait as a writer and the reflections of cultural encounters and racism in Arrow of God; and in the third part, Mohsin Hamid's portrait as a writer and the concepts of identity crisis, belonging and exploration of self in The Reluctant Fundamentalist will be evaluated. As a result of the study, it has been determined that both works function to reflect the struggle of individuals for existence in life and different aspects of cultural identity in a dynamic and evolving global context in the face of postcolonial aggression.