Ian Mcewan's Atonement as a postmodern literary work and its film adaptations
Postmodern bı̇r edebı̇ eser olarak Ian Mcewan'ın Kefaretı̇ ve fı̇lm uyarlamaları
- Tez No: 881776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ian McEwan'ın Kefaret'i uzun zamandır hafıza, kurgu ve yazarın rolü temalarını irdeleyen en önemli postmodern romanlardan biri olarak kabul ediliyor. Romanın başarısı film uyarlamalarıyla daha da pekişmiştir. Postmodern Bir Edebi Eser Olarak Ian McEwan'ın Kefareti ve Film Uyarlamaları başlıklı bu tezde, romanın postmodern niteliklerini ve film uyarlamalarının bu temalar üzerindeki etkisini inceleyeceğim. Bu tezin ilk bölümünde, Ian McEwan'ın Kefaret romanının edebi bir incelemesi sunulmakta ve postmodernizm teorisi analiz edilmektedir. Postmodernizm geleneksel anlatılara meydan okur ve Kefaret de bir istisna değildir. McEwan, benzersiz, postmodern bir okuma deneyimi yaratmak için yazarın romanda bir karaktere dönüştüğü üstkurmaca kavramını kullanır. Bu bölümde, bu edebi aracın gerçek ve kurgu arasındaki çizgileri bulanıklaştırmak için nasıl kullanıldığı vurgulanacak ve okuyucunun gerçeklik algılarını sorgulamasına izin verilecektir. İkinci bölüm Ian McEwan'ın postmodern bir yazar olarak yaşamına ve yazım tarzına odaklanacaktır. McEwan'ın yazım tarzını analiz ederken, bu bölüm yazarın eserlerinde postmodern teknikleri nasıl kullandığını göstermeyi amaçlayacaktır. Bu çalışma, kapsamlı araştırma ve analiz yoluyla, McEwan'ın ideolojilerinin ve kişisel deneyimlerinin yazım tarzını nasıl etkilediğini ve Kefaret'in postmodernizmin değer ve ilkelerinin bir yansıması olduğunu keşfedecektir. Tezin üçüncü bölümünde roman ve iki film uyarlaması arasındaki farklar analiz edilecektir. Bu bölümde, filmlerin Ian McEwan'ın Kefaret'indeki postmodern temaları nasıl etkilediği incelenecektir. Ayrıca, her bir uyarlamada kullanılan farklı tekniklerin izleyici üzerinde nasıl duygusal bir etki yarattığını araştıracağız. Bu bölüm, filmin hafıza, kurgu ve temsil temalarını keşfetmek için parçalı anlatı yapısı gibi postmodern teknikleri kullanmasının birkaç spesifik örneğini vurgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ian McEwan's Atonement has long been regarded as one of the most prominent postmodern novels, exploring themes of memory, fiction, and the role of the author. The novel's success has been further cemented by its film adaptations. In this thesis titled Ian McEwan's Atonement as a Postmodern Novel and its Film Adaptations, I will examine the novel's postmodern attributes and the impact of its film adaptations on these themes. The first chapter of this thesis presents a literary review of Ian McEwan's Atonement, analyzing the postmodernism theory. Postmodernism challenges traditional narratives, and Atonement is no exception. McEwan uses the concept of metafiction, where the author becomes a character in the novel, to create a unique, postmodern reading experience. This chapter will highlight how this literary device is used to blur the lines between fact and fiction, leaving the reader to question their perceptions of reality. The second chapter will focus on Ian McEwan's life as a postmodern writer and his writing style. In analyzing McEwan's writing style, this chapter will aim to demonstrate how the author has used postmodern techniques in his works. Through thorough research and analysis, this study will explore how McEwan's ideologies and personal experiences have influenced his writing style and how Atonement is a reflection of postmodernism's values and principles. The third chapter of this thesis will analyze the differences between the novel and its two film adaptations. The chapter will examine how the films have affected the postmodern themes in Ian McEwan's Atonement. Furthermore, we will explore how different techniques used in each adaptation have been used to create an emotional impact on the audience. This chapter will highlight several specific examples of the film's use of postmodern techniques, such as fragmented narrative structure, to explore the themes of memory, fiction, and representation.