Doğa bilimleri, kültür bilimleri ayrımında sosyolojik açıdan kuramlaştırma sürecinin tartışılması
A Discussion of sociological theorizing process in the differences between the natural sciences and the cultural sciences
- Tez No: 81890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET Her türden sosyal bilimsel çaba, bir sosyo-kültürel gerçeklik tasarımından yola çıkmaktadır. Sosyoloji alanında“bütünlükçü”bir sosyal kuramlaştırma süreci, niteliksel araştırmalar ile niceliksel araştırmalar arasında yapılan“teknik”düzeydeki ayrımın sorgulanmasında yeterli bir“düşünsel araç”olma niteliği taşımaktadır. Sosyal gerçekliğin tüm düzeylerini eşzamanlı olarak, aynı sosyal gerçekliğin doğasına uygun bir şekilde ele alacak bu türden bir“sosyal kuramlaştırma”süreci, makro ve mikro sosyolojik yaklaşımlar arasındaki ayrımların da geçerliliklerini“bütüncül”bir mantık çerçevesinde sorgulamaya yönelmektedir. Eleştirel kuram, yapılama kuramı, hermeneutik kuram ve realist hipotetik model oluşturma stratejileri bu noktada“bütüncül”bir sosyal kuramlaştırma süreci için uygun ve ulaştırılabilir bir zemin oluşturmaktadırlar. Burada söz konusu edilen yaklaştm, sosyolojik açıdan, bir meta akıl yürütme formu içinde, sosyal-toplumsal gerçeklik düzeylerinin kurgusunda göz önünde bulundurulması gereken yönlerin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Construction of social-cultural reality is the starting point of all sociological efforts. In the field of sociology, an integrative social theorizing process, serves as an adequate“intellectual tool”in questioning the distinction between qualitative and quantitative research at the technical level. Such a“social theorizing”process that deals with the all levels of“social reality”simultaneously and pertinent to the nature of this reality, tends to question the validity of distinction between macro and micro sociological approach within an“integrative”logical framework. Critical approach, structuration theory, hermeneutics, realist- hypothetical model formation strategies form an appropriate and agreeable base for the integrative social theorizing. The approach that has been addressed here, sociologically underlines the necessary dimensions that have to be taken into account when constructing the levels of social-societal reality within the meta-reasoning form of the sociological thinking.