Elektronik vergi uygulamalarının mükelleflerin vergi uyumuna etkileri: Konya ili Ereğli ilçesi örneği
The effects of electronic tax applications on taxpayers' tax compliance: The case of Ereğli district, Konya province
  1. Tez No: 1012768
  2. Yazar: İSA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, dijitalleşme sürecinin vergilendirme alanına yansımaları kapsamında elektronik vergi (e-vergi) uygulamalarının mükelleflerin vergiye uyumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, kamu hizmetlerinin sunumunda önemli dönüşümler yaratmış ve bu dönüşüm vergilendirme süreçlerini de etkileyerek elektronik vergi uygulamalarının yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Bu bağlamda çalışma, e-vergi uygulamalarının mükellef davranışları üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki ve kolaylaştırıcı koşullar değişkenlerinin kullanma davranışı üzerindeki etkisi, davranışsal niyet değişkeninin aracılık rolü çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın ampirik kısmında Konya ili Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren mükellefler üzerinde anket uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, elektronik vergi uygulamalarına ilişkin algıların mükelleflerin kullanım davranışlarını ve dolayısıyla vergiye uyum düzeylerini anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Özellikle davranışsal niyetin, değişkenler arasındaki ilişkide güçlü bir aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, sistemin faydalı ve kolay kullanılabilir olarak algılanmasının, mükelleflerin elektronik vergi uygulamalarını benimsemelerinde önemli bir belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, elektronik vergi uygulamalarının vergiye gönüllü uyumu artıran etkili bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, vergi idaresinin dijital uygulamaları geliştirmesi, kullanıcı dostu sistemler tasarlaması ve teknik destek mekanizmalarını güçlendirmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Çalışma, elektronik vergi uygulamalarının mükellef davranışları üzerindeki etkilerini ortaya koyarak hem literatüre hem de uygulamaya yönelik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of electronic tax (e-tax) applications on taxpayers' tax compliance within the context of digital transformation in taxation. Rapid developments in information and communication technologies have led to significant changes in public service delivery, and this transformation has also influenced taxation processes by promoting the widespread use of electronic tax applications. In this regard, the study aims to reveal the effects of e-tax applications on taxpayer behavior. The research investigates the effects of performance expectancy, effort expectancy, social ınfluence, and facilitating conditions on use behavior, considering the mediating role of behavioral ıntention. The empirical part of the study is based on survey data collected from taxpayers operating in Ereğli district of Konya province. The obtained data were analyzed using statistical methods. The results indicate that perceptions regarding electronic tax applications have a positive and significant effect on taxpayers' usage behavior and, consequently, on their level of tax compliance. In particular, behavioral ıntention was found to have a strong mediating role in the relationships between variables. Additionally, the perception of e-tax systems as useful and easy to use plays a crucial role in their adoption. Based on these findings, it is concluded that electronic tax applications are an effective tool for increasing voluntary tax compliance. Accordingly, it is recommended that tax authorities improve digital applications, design user-friendly systems, and strengthen technical support mechanisms. This study contributes to both the literature and practice by providing empirical evidence on the effects of electronic tax applications on taxpayer behavior.