Konukçu-patojen ilişkilerinin dayanıklılık genleri yönünden incelenmesi
Investigation of resistance genes on host-pathogen interactions
  1. Tez No: 88142
  2. Yazar: CAHİT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YEĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
oz KONUKÇU-PATA JEN İLİŞKİLERİNİN DAYANIKLILIK GENLERİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Cahit ÇAKIR Doktora Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dalı 1. Danışman : Prof Dr. Oktay YEĞEN 2. Danışman: Dr. Mahmut TÖR Mayıs 1998, 152 Sayfa Bu çalışma, Arabidopsis tnaliana' nın ekotipleri ve Mildiyö hastalık etmeni, Peronospora parasitica' nın bazı izolatlan arasmda konukçu-patojen ilişkileri, özellikle de izolatlara karşı ekotiplerde gözlenen fenotipik varyasyonlan ve izolatlara karşılık gelen spesifik dayanıklılık genleri incelenmiştir. Bu amaç için Arabidopsis' in bilinen bazı ekotipleri ve Antalya civarında toplanan ekotipleri gözleme alınmış ve ilk önce bu bitkilerin izolatlara karşı oluşturdukları fenotipik varyasyonlar belirlenmiştir. İzolatlara karşı dayanıklılıkları ve hassaslıkları belirlenen bazı ekotipler arasmda melezleme çalışmaları yapılarak dayanıklılığın kahtsalhğı, açılım oranları, dayanıklılığın kaç gen tarafmdan kontrol edildiği, dayanıklılık genlerin morfolojik markör olan tûylülûk geni (Gl) ve moleküler CAPS markörû (pY303) arasmda açılım oranları, bunlar arasındaki rekombinasyon oranlan ve dayanıklılık genlerinin genom içerisindeki yerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrı bir çalışmada da iki farklı genom kütüphanesi (maya ve bakteriyel suni kromozom) kullanılarak dayanıklılık genlerin bulunduğu bölgeye ait klonlar belirlenmeye çalışılmıştır. Diğer bir bölüm atanda ise, T-DNA tarafmdan mutasyona uğratılmış bitkilerin farklı fenotipik özellik veren izolatlar ile taranması yapılmış ve izolatlara karşı dayanıklı ve hassas olarak belirlenen mutant bitkiler seçilmeye çalışılmıştır. Seçilen mutant bitkiler üzerinde ise mutasyonun T-DNA tarafmdan oluşturulduğunu belirlemek için bir dizi moleküler ve biotest çalışmaları yapılmıştır. Seçilen mutant bir bitki yabani tipi olan Ws-3 ile geriye melezlemesi yapılarak da dayanıklılığın tek gen tarafmdan kontrol edildiğini ve dayanıklılık geninin T-DNA ile birlikte açılım gösterip göstermediği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Arabidopsis thaliana, Mildiyö Hasatlık etmeni, Peronospora parasitica, T-DNA mutasyonu, Dayanıklılık genleri, Moleküler ve morfolojik markör, JÜRİrProf Dr. Oktay YEĞEN Prof Dr. Salih MADEN Dr. Mahmut TÖR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF RESISTANCE GENES ON HOST-PATHOGEN INTERACTIONS Cahit ÇAKIR Ph.D. Thesis in Department of Plant Protection First Supervisor : Prof. Dr. Oktay YE?EN Second Supervisor : Dr. Mahmut TOR May 1997, 152 Pages In this study, the interactions between Arabidopsis thatiana' accessions and downy mildew fungus, Peronospora parasitica, especially the reaction phenotypes of its isolates and the resistance genes against its isolates on the accessions were examined. For this purpose, the known accessions and the accessions from around Antalya were included in the study and as a first step, the reaction phenotypes of isolates were determined on the accessions. Pure lines and segregating populations generated from crosses between resistance and the susceptible accessions were also screened with isolates. The heredity of these resistance determined on the accessions and their segregation rates were examined on the generation from crosses. The segregation rates among resistance genes, morphologic marker, glabous gene (Gl), and molecular CAPS marker (pY303), on the population generated or pure lines obtained were determined and the recombination rates between them were analysed. On the other hand, the yeast and bacterial clones belonging to the region in where the resistance genes were located were determined by using the Yeast (YAC) and Bacterial (BAC) Artificial Chromosomes libraries with the chromosome walking methods. As a separate investigation, the Arabidopsis plants mutated with T-DNA insertion were screened with the isolates showing different phenotypes on the wild types of the mutant plants, and subsequently the plants determined as resistant or susceptible against these isolates were selected. In order to prove that the mutation was created by T-DNA insert in the selected plants, a series of molecular and biotest studies were carried out. The heredity of the resistance and the co-segregation with T-DNA insert were determined by back crossing between one of the selected mutant plants with Maks-9 isolates and the wild type The genetic data for Maks-9 and T-DNA were consistent with the presence of single resistance loci or genes conferred one gene segregation rates and co-segregated with T-DNA insert. It was also presumed that T- DNA insert was the only one insert in the Arabidopsis genome and the resistance gene responsible for Maks-9 isolates was mutated by T-DNA insert. KEY WORDS : Arabidopsis thatiana, Downy mildew, Peronospora parasitica, T-TNA mutations, Resistance gene, Molecular and Morphologic marker, COMMTTEE : Prof Dr. Oktay YE?EN Prof Dr. Salih MADEN Dr. Mahmut TÖR