Yeni gerçekçilik bağlamında Yves Klein'ın monokrom üretimleri
Yves Klein's monochrome productions in the context of new realism
- Tez No: 881873
- Danışmanlar: DOÇ. SAİT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, Yves Klein'ın Uluslararası Klein Mavisi ile ürettiği mavi monokrom çalışmalarının saf resimsel duyarlılığa ait olan öznelliğin anlatımını açıklamaktır. Yves Klein; mavi monokrom üretimlerinin saf resimsel duyarlılık fikrinin öznel anlatımlarını, sanat ve hayat kavramlarının etkisinde bulunan insan yaşamı üzerindeki manevi gerçekliklerin hissiyatlarına dokunabilmesi olarak ifade etmektedir. Belirtilen bu durumun ışığında Yves Klein'ın da yer aldığı Yeni Gerçekçilik akımının ana meselelerinden olan sanat ve hayat kavramlarının içsel yapısında bulunan öznel gerçeklik alanlarının sanatsal oluşumlarına olan etkileri nicel ve nitel kaynaklardan araştırılmış olunup, saf resimsel duyarlılığın öznel anlatım alanlarına dair birbirleriyle kesişen mavi monokrom üretimlerinin yeniden ele alınması sağlanacaktır. Böylelikle Yves Klein'ın Uluslararası Klein Mavisinin getirdiği saf resimsel duyarlılık düşüncesiyle ele alınan öznelliğin anlatımıyla, Yeni Gerçekçiliğin sanat ve hayat kavramlarının birbirleriyle olan öznellik ilişkisinin bağlamı ortaya çıkarılacaktır. Bununla birlikte tezin içeriğinde yer alan sanat ve hayat kavramının insan yaşamına dair tinsel gerçekliklerin içsel duygu devinimlerine olan öznel soyutlama etkilerinin ifade ediliş şekli, saf resimsel duyarlılık öznelliğinin gerçekliğiyle bağdaştırılması mümkün kılınacaktır. Tez paralelinde gerçekleştirilen uygulama çalışmalarının içeriği bağımsız bir bölümde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the expression of the subjectivity belonging to pure pictorial sensibility in Yves Klein's blue monochrome works produced with International Klein Blue. Yves Klein, expresses the subjective expressions of the idea of pure pictorial sensibility of blue monochrome productions as being able to touch the feelings of spiritual realities on human life under the influence of the concepts of art and life. In the light of this situation, the effects of the subjective reality areas in the internal structure of the concepts of art and life, which are the main issues of the New Realism movement, in which Yves Klein is also involved, on the artistic formations will be investigated from quantitative sources, and blue monochrome productions that intersect with each other regarding the subjective expression areas of pure pictorial sensitivity will be reconsidered. In this way, the context of the subjectivity relationship with each other will be revealed with the expression of subjectivity handled with the idea of pure pictorial sensitivity brought by Yves Klein's International Klein Blue. In addition, it will be made possible to reconcile the expression of the subjective abstraction effects of the concept of art and life in the content of the thesis on the inner emotional movements of the spiritual realities of human life with the reality of the subjectivity of pure pictorial sensitivity. The content of the application studies carried out in parallel with the thesis is described in an independent chapter.