Banka kullanıcılarının kurumsal sosyal sorumluluk algılarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determination of corporate social responsibility perceptions of bank users
  1. Tez No: 881874
  2. Yazar: VEYSEL YUSUF BEDEN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda gıda, tekstil, petrol ve enerji sektörleri, özellikle bankacılık sektörü kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) kavramına tüm plan, strateji ve projelerinde yer vermeye başlamıştır. Diğer sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektöründe de KSS faaliyetleri kurumsal imajlarını yapılandırırken büyük önem arz etmektedir. Bankalar kurumsal imajlarını oluştururken sosyal sorumluluk bilincinde hareket etmeye çalışmaktadırlar. Bu bağlamda çalışmanın amacı kurumsal sosyal sorumluluk algıları ile güven, bağlılık ve kurumsal kimlik arasındaki ilişkileri, Kosova Cumhuriyeti Başkenti Piriştine'de yaşayan banka müşterilerinin algılarına göre incelemektir.Bu araştırmada, anket formu aracılığıyla Kosova'da yaşayan ve en az bir kez bankacılık işlemi gerçekleştirmiş kişilerden kolayda örneklem yöntemi ile toplanan toplam 321 geçerli veri, AMOS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde ilgili literatürle tutarlı olarak, gelişmekte olan Kosova ekonomisinde banka müşterilerinin KSS algısı, güven ve kurumsal kimlik üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu çalışmadaki sınırlılıklar dikkate alındığında ve yeni kurulmuş bir ülke olan Kosova için literatürde az çalışma olması göz önünde tutularak, yakın gelecekte KSS algısının pazarlama ve yönetsel karar alımlarında ve daha geniş katılımcıları kapsayacak şekilde yeni araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the food, textile, oil and energy sectors, and especially the banking sectors, have started to include the concept of corporate social responsibility in all their plans, strategies and projects. As in other sectors, CSR activities in the banking sector are essentially important when structuring their corporate image. Banks try to act with the awareness of social responsibility while creating their corporate image. In this context, the aim of this study is to examine the relationships between corporate social responsibility perceptions and trust, loyalty and corporate identity according to the perceptions of bank customers living in Prishtina, the capital of the Republic of Kosovo. In this study, a total of 321 valid data collected by convenience sampling method from people living in Kosovo who have made at least one banking transaction through a questionnaire form were analyzed using AMOS software. The results of the analysis show that, consistent with relevant literature, bank customers' perception of CSR has a positive impact on trust and corporate identity in the emerging Kosovo economy. By Considering the limitations of this study and considering that there are few studies in the literature for Kosovo, a newly established country, new research can be conducted in the near future to examine the perception of CSR in marketing and managerial decision-making and to include a wider range of participants.