Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu (TCK M. 109)
The crime of deprivation of personal liberty (Turkish Criminal Code Article 109)
  1. Tez No: 881892
  2. Yazar: SELİM BURAK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
“Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçu”başlıklı bu tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde öncelikle hürriyet ve kişi hürriyeti kavramları izah edilmeye çalışılmış ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun farklı toplumlardaki tarihsel gelişim süreci anlatılmıştır. Bu bölümde son olarak, suçun Türk hukukundaki gelişimi üzerinde durulmuş ve 765 sayılı TCK'de hürriyeti tahdit suçu irdelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, suçla korunan hukuki değer izah edildikten sonra suçun faili ve mağduru anlatılmıştır. Ardından suçun maddi unsuru, manevi unsuru ve hukuka aykırılık unsuru üzerinde durulmuştur. Son olaraksa çalışma konumuz olan suç tipinde uygulama alanı bulabilecek hukuka uygunluk nedenleri incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, suçun nitelikli hâlleri ve etkin pişmanlık izah edildikten sonra teşebbüs, iştirak ve içtima anlatılmış; suçun yaptırımı ve suçu kovuşturma usulü ele alınarak çalışmamız tamamlanmıştır. Sonuç kısmında; tartışmalı konulara değinilmiş ve mevcut mevzuata ilişkin eleştirilerimiz ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“The Crime of Deprivation of Personal Liberty”consists of three main chapters. In the first part of our study, the concepts of freedom and personal liberty were tried to be explained and the historical development process of the crime of deprivation of liberty in different societies was explained. Finally, the development of the crime in Turkish law is emphasized and the crime of deprivation of liberty in the Turkish Penal Code No. 765 is analyzed. In the second part of our study, after the legal value protected by the crime is explained, the perpetrator and victim of the crime are explained. Then, the material element, moral element and illegality element of the crime are emphasized. Finally, the reasons for compliance with the law that may find application in the type of crime that is the subject of our study are examined. In the third part of our study, after the qualified forms of the crime and effective remorse are explained, attempt, participation and aggregation are explained; our study is completed by discussing the sanction of the crime and the procedure for prosecuting the crime. In the conclusion part; controversial issues are mentioned and our criticisms regarding the current legislation are expressed.