Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Afrika arasındaki ilişkiler
Relations between the International Criminal Court and Africa
  1. Tez No: 760122
  2. Yazar: SABAH MOHAMED OMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERHAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası Ceza Mahkemesi, 17 Temmuz 1998'de imzalanan ve 1 Temmuz 2002'de yürürlüğe giren Roma Statüsü ile kurulmuştur. Mahkeme en ağır suçlar olarak kabul edilen, soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçu üzerinde yargılama yetkisine sahiptir. Uluslararası yargı yetkisi, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına mümkün olduğunca katılmak için en ciddi uluslararası suçların faillerini cezalandırma amacındadır. Kuruluşundan bu yana Afrika'dan gelen dava sayısı oldukça yüksektir. Afrika devletleri uzun süre Mahkeme ile işbirliği içinde hareket etmiş, ancak son zamanlarda Mahkemenin meşruiyetini sorgulamaya başlamıştır. Özellikle Mahkemenin seçici yargılama yaptığı konusunda eleştiride bulunan devletler, Mahkemeye transfer ettikleri yargılama yetkisini geri çekme eğilimi içindedirler. Bu çalışma, UCM ve Afrika ilişkilerine eleştirel bir gözle bakarak, Afrika devletlerinin UCM'yiyargı emperyalizmi olarak algılamasının sebep ve sonuçlarını değerlendirme konusu yapacaktır. Bu kapsamda UCM'ye yapılan eleştirilerin ne kadar doğru olup olmadığı sorgulanacaktır. Bu bağlamda öncelikle, uluslararası ceza hukukunun ve Roma Statüsünün oluşum süreci mercek altına alınacak, sonrasında ise UCM ile Afrika Devletleri arasında ki ilişkiler, Mahkeme önünde olan davalar da inceleme konusu yapılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The International Criminal Court was established by theTreaty of Rome concluded on July 17, 1998 and enters edin to force on July 1, 2002. This international jurisdiction is responsible for punishing the perpetrators of the most serious international crimes in order to participate as far as possible in themaintenance of international peace and security. Since its establishment, it has been very active in the fight against impunity in Africa. It was thent hat it benefited from the cooperation of African States, which did not hesitate to refertonational situations to it sothat it could prosecute the alleged perpetrators of crimes within its jurisdiction. However, at present, relations between the ICC and Africa have deteriorated to the point that the African Union is offering a palliative by setting up an African Criminal Court. The objective of this study is to show that if the ICC has been perceived as an instrument in the fight against impunity, the factremains that in Africa today; it is seen as an instrument of judicial imperialism.In this regard we will try to begin in the first part, the general presentation of the international criminal court and in the second part, we will try to develop the relations between the ICC andAfrica and finally we will conclude on metacritique.