Impact of Amazon's marketing mix strategy in enhancing its supply chain performance
Amazon'un pazarlama karması stratejisinin tedarik zinciri performansını artırmada etkisi
- Tez No: 881940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Pakistan giyim endüstrisinde Amazon'un ürün, fiyat, yerleştirme ve promosyon stratejisini içeren pazarlama karması stratejisinin tedarik zinciri performansı üzerindeki etkisini analiz etmek için yürütülmüştür. Tartışıldığı gibi, çalışma, sınırlamaların ve avantajların daha iyi anlaşılmasını sağlamak için hem literatür taramasını hem de ampirik analizi teşvik eden nicel bir yöntem yaklaşımı benimsemiştir. İstatistiksel ve ampirik analiz, Amazon'un pazarlama karması stratejisinin tedarik zinciri performansı üzerindeki etkisini, güvenilirlik analizini, korelasyon matrisini ve regresyon analizini değerlendirmek için SPSS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışma, tedarik zinciri performansına uygun olarak bu değişkenlerin ilişkisi hakkında yeterli bilgi elde etmek için Amazon'un ürün, fiyat, yerleştirme ve promosyon stratejisini içeren pazarlama karması stratejisinin rolünün daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Ayrıca bu araştırmanın bulguları ve önerileri, pazarlama ve yönetim alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlar, markalar, araştırmacılar, kurumlar ve uygulayıcılar açısından değerli bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been interrogated to analyze the influence of Amazon's MM strategy including product, price, placement, and promotion strategy on SCP in the clothing sector of Pakistan. As discussed, the study adopted a quantitative method approach inculcating both the literature review as well as the empirical analysis to gather a better understanding of limitations and advantages. The statistical and empirical analysis assessed the influence of Amazon's MM strategy on SCP using SPSS for indicating reliability analysis and correlation matrix and regression analysis. Moreover, this study aims to contribute to a better understanding of Amazon's MM strategy, encompassing, product, price, placement, and promotion strategies. The objective is to compile enough information on the relationship of these variables in accordance with SCP. Furthermore, the findings and recommendations of this research will be considered valuable for organizations, brands, researchers, institutions, and practitioners in the area of marketing and management.