Epiretinal membran ve makuler hol hastalarında uygulanan iç limitan membran soyulması tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of inner limiting membrane peeling techniques in patients with epiretinal membrane and macular hole
  1. Tez No: 881970
  2. Yazar: ABDULKADİR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç Çalışmadaki amacımız iç limitan membran (ILM) soyulmasında kullanılan iki ana teknik üzerinde preoperatif ve postoperatif bulguların karşılaştırılarak teknikler arasındaki farklar ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmaktır. İki tekniğin birbirine üstünlüklerinin saptanarak tekniklerin hastalara daha iyi bir görme ve anatomik düzelme kazanımı sağlayıp sağlamadığı görülecektir. Gereç ve Yöntem Kliniğimizde Mart 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında epiretinal membran ve makuler hol endikasyonları ile pars plana vitrektomi yapılıp ILM soyulması planlanan 53 hastanın 66 gözü çalışmaya dahil edildi. 37 gözde“Pinch and peel”tekniği uygulanırken 29 gözde ise ILM soyulması için elmas süpürücü tekniği kullanıldı. Hastaların operasyon öncesi, 1.ay, 3.ay ve 6. ay kontrollerinde tam oftalmolojik muayene bulguları, optik koherens tomografi (OKT) görüntüleri, 1.ay mikroperimetri sonuçları ve peroperatif video kaydı incelendi. ILM soyulması sonrası retina sinir lifi tabakasındaki (RSLT) defektleri görmek ve kontrol OKT'lerde varsayılan iyileşmeyi değerlendirmek için OKT'nin anfaz modu ile inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to compare preoperative and postoperative findings between two main techniques used in internal limiting membrane (ILM) peeling and to provide detailed information on the differences between the techniques. The study will determine if one technique is superior to the other in providing better visual and anatomical improvement to the patients. Materials and Methods The study included 66 eyes of 53 patients who underwent pars plana vitrectomy for epiretinal membrane and macular hole indications, with planned ILM peeling, between March 2023 and February 2024 in our clinic. The“Pinch and Peel”technique was applied to 37 eyes, while the diamond dusted membrane scraper technique was used for ILM peeling in 29 eyes. Comprehensive ophthalmologic examination findings, optical coherence tomography (OCT) images, 1-month microperimetry results, and perioperative video recordings were reviewed preoperatively and at 1-month, 3-month, and 6-month follow-ups. En face OCT was used to detect retinal nerve fiber layer (RNFL) defects post-ILM peeling and to assess the presumed recovery in follow-up OCTs.