Lameller hole cerrahisinde farklı tekniklerin anatomik ve fonksiyonel sonuçları
Anatomic and functional outcomes of different techniques in lamellar hole surgery
  1. Tez No: 978571
  2. Yazar: CAHİT İKBAL UMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Lamellar maküler hol (LMH) nedeniyle cerrahi yapılan hastalarda farklı cerrahi tekniklerin anatomik ve fonksiyonel başarıya olan etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2021-Ocak 2025 tarihleri arasındaki Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde LMH nedeniyle pars plana vitrektomi (PPV) cerrahisi uygulanan ve en az 1 yıl takip edilen hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastalarda operasyon öncesinde metamorfopsi ve/veya en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde (EİDGK) azalma tespit edildi. Yaş, cinsiyet, taraf, ilk tanı anındaki EİDGK, lens durumu, ilk tanıdan cerrahiye kadar olan süre, preoperatif ve postoperatif göz içi basıncı, preoperatif en küçük ve en büyük hol çapı, rezidüel stromal kalınlık (RSK), preoperatif ve postoperatif santral maküla kalınlığı (SMK), preoperatif hol hacmi, preoperatif ve postoperatif santral retinal volüm 1 mm (SRV1) ve toplam santral retinal volüm 1,3,6 mm (SRV136), preoperatif ve postoperatif EZ/DLM bütünlüğü, intraretinal kist, epiretinal membran (ERM), preoperatif lamellar hole ilişkili epiretinal proliferasyon (LHEP), cerrahi teknik, operasyonda kullanılan tamponad, preoperatif EİDGK, postoperatif 1,3,6 aylardaki EİDGK ve cerrahi sonrasında oluşan komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların toplamda %46,1'i erkek, %53,9'u kadındı. Preoperatif EZ ve DLM bütünlüğünde bozulma ve LHEP dejeneratif grupta anlamlı derecede daha fazla görülmektedir (p=0,004, p=0,035, p<0,001). Preoperatif ERM ve kist varlığı traksiyonel grupta anlamlı olarak daha yüksektir (p<0,001, p=0,014). Nicel parametrelerde gruplar arasında preoperatif maksimum yatay uzunluk (p<0,001), SMK (p<0,001), SRV 1 (p<0,001), SRV136 (p=0,003) ve toplam hol hacmi (p<0,001) değerlerinde anlamlı fark saptanmış olup traksiyonel grupta bu ölçümler daha yüksektir. Dejeneratif grupta EİDGK'nin zaman içindeki değişimi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,006) ancak post-hoc analizlerde anlamlı fark yalnızca final EİDGK ile postoperatif 1. ay EİDGK arasında saptandı (p=0,045). Traksiyonel grupta zaman içindeki değişim istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,001) ve post-hoc analizlerde final EİDGK preoperatif, postoperatif 1. ve 3. ay değerlerinden anlamlı derecede yüksek bulundu. (p<0,001, p<0,001, p=0,006). Toplam grupta normal EZ, normal DLM, ERM varlığı, LHEP olmaması, kist varlığı veya yokluğu durumlarında EİDGK'de anlamlı artma izlendi (p<0,001 veya p=0,001). Toplam grupta RSK hem preoperatif EİDGK (r=-0,216, p=0,042) hem postoperatif EİDGK (r=-0,420, p<0,001) hem de değişim ile (r=-0,294, p=0,005) pozitif ilişkili bulundu. Toplam grupta tüm tekniklerde EİDGK anlamlı şekilde arttı, en belirgin fark serbest İLM patch greft tekniği ve İLM inverted flep tekniğinde gözlendi (p=0,006, p=0,009). Sonuç: Lamellar maküler hol nedeniyle opere edilen hastalarda ameliyat öncesi morfolojik değişikliklerin iyi analiz edilmesi önemlidir. Lamellar holün tipi, dış membran bütünlüğü, RSK ve LHEP başarıyı etkileyen önemli faktörlerdendir. Semptomatik hastalarda cerrahi tedaviyle fonksiyonel ve anatomik başarı sağlanabilmektedir. Geleneksel ERM-İLM soyma tekniği yerine flepli cerrahi tekniklerin uygulanması, hasta morfolojik değişiklikleri dikkate alınarak yapıldığında fonksiyonel başarıyı arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the impact of different surgical techniques on anatomic and functional success in patients who underwent surgery for lamellar macular hole (LMH). Materials and Methods: Patients who underwent pars plana vitrectomy (PPV) for LMH at Beyoğlu Eye Training and Research Hospital between January 2021 and January 2025 and were followed for at least 1 year were included. All patients had metamorphopsia and/or a decrease in best-corrected visual acuity (BCVA) preoperatively. The following were evaluated: age, sex, laterality, BCVA at initial diagnosis, lens status, time from initial diagnosis to surgery, pre- and postoperative intraocular pressure, preoperative minimum and maximum hole diameter, residual stromal thickness (RST), pre- and postoperative central macular thickness (CMT), preoperative hole volume, pre- and postoperative central retinal volume 1 mm (CRV1) and total central retinal volume 1, 3, 6 mm (CRV136), pre- and postoperative integrity of the ellipsoid zone (EZ) and external limiting membrane (ELM), intraretinal cyst, epiretinal membrane (ERM), preoperative lamellar hole-associated epiretinal proliferation (LHEP), surgical technique, tamponade used during surgery, preoperative BCVA, BCVA at postoperative months 1, 3, and 6, and postoperative complications. Results: Of the patients included, 46.1% were male and 53.9% were female. Preoperative disruption of EZ and ELM integrity and the presence of LHEP were significantly more common in the degenerative group (p=0.004, p=0.035, p<0.001). Preoperative ERM and cyst presence were significantly higher in the tractional group (p<0.001, p=0.014). Among quantitative parameters, there were significant differences between groups in preoperative maximum horizontal length (p<0.001), CMT (p<0.001), CRV1 (p<0.001), CRV136 (p=0.003), and total hole volume (p<0.001), all higher in the tractional group. In the degenerative group, the change in BCVA over time was statistically significant (p=0.006), but post-hoc analyses showed a significant difference only between final BCVA and postoperative month 1 BCVA (p=0.045). In the tractional group, the change over time was statistically significant (p<0.001), and post-hoc analyses showed that final BCVA was significantly higher than preoperative, postoperative month 1, and month 3 values (p<0.001, p<0.001, p=0.006). In the total cohort, significant BCVA improvement was observed in eyes with normal EZ, normal ELM, presence of ERM, absence of LHEP, and regardless of cyst presence (p<0.001 or p=0.001). In the total cohort, RST was positively correlated with preoperative BCVA (r=-0.216, p=0.042), postoperative BCVA (r=-0.420, p<0.001), and with the amount of change (r=-0.294, p=0.005). In the total cohort, BCVA improved significantly with all techniques, with the most pronounced differences observed in the free ILM patch graft technique and the inverted ILM flap technique (p=0.006, p=0.009). Conclusion: Careful preoperative analysis of morphological changes is crucial in patients undergoing surgery for lamellar macular hole. Hole type, outer retinal membrane integrity, RST, and LHEP are important factors influencing success. In symptomatic patients, surgical treatment can achieve functional and anatomical success. When patient-specific morphological features are considered, flap-based surgical techniques may enhance functional outcomes compared to conventional ERM-ILM peeling.