Geriatrik yaş grubundaki kadınların jinekolojik kanserler ve taramalarına yönelik farkındalıkları
Awareness of women in the geriatric age group towards gynecological cancers and their screenings
  1. Tez No: 881984
  2. Yazar: GÖNÜL ÖZKESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda kadınlar arasında jinekolojik kanser yaygınlık oranı giderek artmaktadırGeriatrik yaş grubunda yer alan kadınlar jinekolojik kansere yakalanmada önemli bir risk grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada geriatrik yaş grubunda yer alan kadınların jinekolojik kanserlere ilişkin farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikinliğine başvuran toplam 177 kadın katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Geriatrik Kadınların Tanıtıcı Özellikleri Veri Toplama Formu”ile Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 programında bağımsız gruplar t testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir. Çalışmada kadınların jinekolojik kanserlere ilişkin farkındalık düzeylerinin orta seviyede olduğu bulunmuştur. Kadınların jinekolojik kanserlere ilişkin farkındalık düzeylerinin kanser öyküsü, sosyal güvence türü, HPV aşısını duymuş durumu, yaşayan çocuk sayısı, ölü doğum yapma sayısı, düzenli olarak jinekolojik kontrole gitme durumu, jinekolojik kanser tarama testlerinden yararlanma ve pap-smear testini duymuş olma değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In recent years, the prevalence rate of gynecological cancer among women has been increasing. Women in the geriatric age group appear to be an important risk group for contracting gynecological cancer. In the study, it was aimed to examine the awareness levels of women in the geriatric age group regarding gynecological cancers. A total of 177 women who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic in Hitit University Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital participated in the research. In the data collection process of the study, 'Descriptive Characteristics of Geriatric Women Data Collection Form' and 'Gynecological Cancers Awareness Scale' were used. Data were analysed with independent groups t test and ANOVA in SPSS 25.0 program. In the study, it was found that women's awareness levels regarding gynecological cancers were at a medium level. It was determined that there was a significant difference in women's awareness levels about gynecological cancers according to the variables of cancer history, social security type, having heard of the HPV vaccine, number of living children, number of dead birth, regular gynaecological check-ups, benefiting from gynecological cancer screening tests and having heard of the pap-smear test (p0.05).