Grafik tasarımda algıyı yönetmek: Manipülatif ve gerçeklik algısı
Managing perception in graphic design: Manipulative and reality perception
  1. Tez No: 882010
  2. Yazar: EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tasarımcı, algı yönetimini gerçekleştirirken toplumdaki kişilerin algısını nasıl daha iyi koruyabileceğini, tasarımlarını nasıl daha iyi planlayabileceğini, uygulama noktasında nasıl bir yaklaşımla süreci kontrol edebileceğini ve hangi doğrultuda hareket etmesi gerektiğini kavrayabilmesi, araştırmanın genel soruları olarak düşünülmüştür. Algı yönetimi ve tasarımın geliştirilme aşamaları açısından problem olduğu düşünüldüğünden, bu araştırma konusu tercih edilmiştir. Ayrıca, etkileşim açısından algı yönetiminin toplumun algılamasında nasıl bir ifadeyi yarattığı konusu da araştırmanın konusu içerisinde incelenmiştir. Genel olarak, algının manipülatif ve gerçeklik algısı olarak ikiye ayrılması ve algı yönetimi açısından değerlendirilerek araştırma içinde açıklanmaları sağlanmıştır. Kullanılan görseller, konuya bağlı olarak etkili çözümlemelerin fark edilmesini sağlarken, tasarım ögeleri ve ilkeleri bakımından da araştırmanın incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, grafik tasarım alanındaki algı yönetiminin hem tasarımcı hem de toplumsal açıdan yarattığı etkilere, araştırma içerisinde değinilmiştir. Algının iki türde ele alınmasıyla, manipülatif ve gerçeklik algıları arasındaki ilişkilerin incelenerek sağlam bir zemine oturtulması, uygulama açısından mantıklı ve bilinçli bir yönelimin tanımlanması, algının etkileşim noktasında ve kişilerin algılamasında doğru ve nitelikli bir yapıya kavuşturulması hususları araştırma kapsamında yer almıştır. Bu araştırma tezi, literatür taraması yöntemiyle hazırlanmıştır. Araştırma tezi, algıyı yönetmek üzerine tasarımcılara, karşı karşıya kalacakları algısal problem ve seçimler konusunda bilgilendirici ve yönlendirici bir yaklaşım sunmaktadır. Araştırmada, grafik tasarım alanında algıyı yönetmenin, tasarımcı için önemi konusuna odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
While performing perception management, the designer should be able to understand how he can better protect the perception of people in the society, how he can plan his designs better, what approach he can use to control the process at the point of implementation, and in which direction he should move. These are considered as the general questions of the research. This research topic was preferred because it was thought to be a problem in terms of perception management and design development stages. In addition, the issue of what kind of an expression perception management creates in the perception of the society in terms of interaction was also examined within the scope of the research. In general, perception is divided into two as manipulative and reality perception, and they are evaluated in terms of perception management and explained in the research. While the visuals used enabled effective analyzes to be realized depending on the subject, the research was also examined in terms of design elements and principles. In addition, the effects of perception management in the field of graphic design on both the designer and society were mentioned in the research. By examining perception in two types, examining the relationships between manipulative and reality perceptions and establishing them on a solid basis, defining a logical and conscious orientation in terms of application, and providing an accurate and qualified structure at the point of interaction of perception and people's perception, were included in the scope of the research. This research thesis was prepared by the literature review method. The research thesis offers an informative and guiding approach to designers on managing perception regarding the perceptual problems and choices they will face. The research focused on the importance of managing perception in the field of graphic design for the designer.