Evaluating the impact of self-created digital flashcards and self-regulation on vocabulary learning among Turkish tertiary-level EFL learners
Üniversite düzeyinde İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin kelime öğrenimine öğrenciler tarafından oluşturulan dijital kelime kartlarının ve öz-düzenlemenin etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 882051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BANU KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir dijital kelime kartı yazılımının (Quizlet) bir öz-düzenlemeli öğrenme platformu olarak kullanılmasının, yükseköğretimdeki orta-üst düzeyde İngilizce öğrenen öğrencilerde kelime tanıma ve hatırlama üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmanın ikincil amacı, yükseköğretim seviyesinde İngilizce öğrenenlerin ikinci dilde kelime öğrenirken kullandıkları öz-düzenleme stratejilerini ve/veya davranışlarını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada yarı deneysel bir metot, ön test-son test eşdeğer olmayan grup modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçlarına ilişkin olarak nicel veriler için kelime testleri kullanımıştır. İki grup arasında son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlendi; bu, müdahaleyi alan grubun sonuçlarının kontrol grubundakilerden anlamlı derecede farklı olduğunu gösteriyor. İstatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar, Quizlet gibi platformlar aracılığıyla kelime öğrenimini geliştirmede üstbilişsel stratejilerin ve duygusal düzenlemenin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, Quizlet'te kişinin kendi oluşturduğu dijital kelime kartları aracılığıyla ikinci dilde kelime öğrenimini teşvik etmenin bir yolu olarak öz-denetimli öğrenme ilkelerinden yararlanmanın, yalnızca yeni kelime ediniminin ve geri dönüşümünün değil, aynı zamanda daha geniş bir anlamda, 21. yüzyılda kendi kendine yeten, yaşam boyu öğrenen biri haline gelmenin de etkili bir yolu olabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of using a digital flashcard software (Quizlet) as a self-regulated learning platform on vocabulary recognition and recall with upper-intermediate tertiary level English learners. A secondary aim of this study is to find out the self-regulatory strategies and/or behaviors used by English language learners at tertiary level in learning L2 vocabulary. The design of this research was based on a quasi-experimental method namely, the pretest-posttest non-equivalent-groups design. As regards the data collection tools, the vocabulary tests that were used for quantitative data are explained at length. A statistically significant difference was observed in the post-test scores between two groups, indicating that the outcomes for the group that received the intervention were significantly different from those in the control group. The statistically significant correlations highlight the importance of metacognitive strategies and emotional regulation in enhancing vocabulary learning through platforms like Quizlet. The results of this present study suggest that the utilization of self-regulated learning principles as a way of promoting second language vocabulary learning through self-created digital flashcards on Quizlet can be an effective way of not just acquiring and recycling new vocabulary but also, in a broader sense, a pathway to becoming a self-sufficient lifelong learner in the 21st century.