Evde bakım hizmeti alan obez bireylerin sosyal destek algısı ile mental iyi oluş durumları ve sağlık algısı arasındaki ilişki
The relationship between perception of social support and mental well-being and health perception of obese individuals receiving home care services
- Tez No: 882086
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma obez bireylerin sosyal destek algısı ile mental iyi oluş durumları ve sağlık algısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmışır. Çalışma tanımlayıcı tiptedir. Ekim 2022- Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri ve Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri'ne kayıtlı obez bireylerde yapılmıştır. Çalışmanın evrenini evde bakım hizmeti alan 103 obez birey oluşturmuştur. Çalışmada örnekleme yöntemine gidilmemiş olup evrenin tamamına ulaşılmıştır. Bilgilerin elde edilmesinde katılımcılar için tanıtıcı bilgi formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Mental İyi Oluş Ölçeği ve Sağlık Algısı Ölçeği'nden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Analizi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmanın yapılması için ilgili kurullardan ve katılımcılardan izin alınmıştır. Araştırmaya katılan obez bireylerin Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puan ortalaması 47.91±18.91, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 37.95±14.17, Sağlık Algısı Ölçeği toplam puan ortalaması 45.18±3.25'dir. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği puan ortalamaları arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r= .630, p=.000). Ayrıca Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile ve Sağlık Algısı Ölçeği puan ortalamaları arasında zayıf düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=.399, p=.000). Sonuç olarak obez bireylerin sosyal destek düzeylerinin yükseltilmesine yönelik girişimsel hemşirelik çalışmalarının yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted with the aim of examining the relationship between the perception of social support, states of mental well-being, and health perception among obese individuals. The study is descriptive in nature. It was conducted between October 2022 and May 2024. It was conducted on obese individuals registered at Health Sciences University Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital Home Health Services and Diyarbakır Selahaddin Eyyubi State Hospital Home Health Services Units. The universe of the study consists of 103 obese individuals receiving home care services. The study did not use a sampling method; instead, it reached the entire universe. A descriptive information form for participants, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Mental Well-Being Scale, and the Health Perception Scale were utilized to obtain information. Descriptive statistics, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Analysis, and Spearman Correlation Analysis were applied for the analysis of the obtained information. Permissions were obtained from the relevant boards and participants for the conduct of the study. The average total score of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support for the obese participants who joined the research is 47.91±18.91, the average total score of the Warwick Edinburgh Mental Well-Being Scale is 37.95±14.17, and the average total score of the Health Perception Scale is 45.18±3.25. A significant positive relationship of moderate level was found between the average scores of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the Warwick Edinburgh Mental Well-Being Scale (r= .630, p=.000). Moreover, a significant positive relationship of a weak level was found between the average scores of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the Health Perception Scale (r=.399, p=.000). In conclusion, it can be suggested to conduct interventional nursing studies aimed at enhancing the levels of social support for obese individuals.