Evde bakım hizmeti alan bireylerde beslenme durumunun ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve evde bakım hizmetleri kapsamında diyetisyenin rolü
Evaluation of nutritional status and quality of life in individuals who receive home care service and the role of dietitian within home care services
- Tez No: 445501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Evde bakım hizmeti alan bireylerde beslenme durumu ve yaşam kalitesini değerlendirmek ve evde bakım hizmetleri kapsamında diyetisyenlerin sağlık hizmeti sunumuna yönelik öneriler geliştirmek amacıyla yapılan bu çalışma 90 erkek (76,2±17,39 yıl), 119 kadın (75,8±13,43 yıl) toplam 209 evde bakım hastası üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin beslenme durumunun değerlendirilmesinde MNA ve SNAQ testleri kullanılmıştır. Katılımcıların 24 saatlik geriye dönük besin tüketimleri de kaydedilmiştir. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için ise SF-36 sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Bireylere ait MNA ve SNAQ puan ortalamaları sırasıyla 15,2±7,04 ve 1,6±2,00 olarak saptanmış ve cinsiyetlere göre önemli bir fark bulunmamıştır (p>0,05). MNA puanlarına göre erkeklerin %54,4'ü; kadınların %52,1'i malnütrisyonlu bulunmuştur. SNAQ puanlarına göre ise erkeklerin %28,9'unda; kadınların ise %25,2'sinde malnütrisyon saptanmıştır. Bireylerin %18,2'si nütrisyon desteği almaktadır. En sık rastlanan hastalıklar sırasıyla hipertansiyon (%44,5), SVO (%25,8), kalp damar hastalığı (%23,9), diyabet (%21,5), demans (%20,6), kırıklar (%17,2) ve basınç ülseridir (%16,3). SVO, demans ve basınç ülseri MNA puanını anlamlı derecede düşürmekte iken, sadece basınç ülseri SNAQ puanını anlamlı derecede artırmaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study, aimed to evaluate nutritional status and quality of life in individuals who receive home care service and to offer suggestions about health service provision of dietitians, was conducted on 209 home care patients (90 male and 119 female). MNA and SNAQ were used and 24 hour recall dietary assessment was registered for evaluation of nutritional status of participants. Also SF-36 health survey was used to evaluate quality of life. The mean MNA and SNAQ scores of participants were determined as 15,2±7,04 and 1,6±2,00 respectively and there were no statistically significant differences with regard to gender. According to the MNA scores, 54,4% of males and 52,1% of females were malnourished. Also according to the SNAQ scores, prevalence of malnourished males was 28,9% and the prevalence of malnourished females was 25,2%. Additionally 18,2% of participants were getting nutritional support. The most common illnesses of the participants were hypertension (44,5%), cerebrovascular events (25,8%), cardiovascular disease (23,9%), diabetes (21,5%), dementia (20,6%), fractures (17,2%) and pressure ulcers (16,3%) respectively. While patients with cerebrovascular event, dementia or pressure ulcer had lower MNA scores, only patients with pressure ulcer had higher SNAQ scores (p0,05).