Badmintonda 10-12 yaş aralığındaki sporculara uygulanan core egzersizlerinin bazı fiziksel parametreler üzerine etkisi
The effect of core exercises applied to athletes aged 10-12 in badminton on some physical effects
  1. Tez No: 882085
  2. Yazar: VELİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 hafta süreyle uygulanmış olan core antrenmanlarının 10-12 yaş badminton sporcularındaki Esneklik, Sürat, Dikey Sıçrama, Denge performansı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 11.6 olmak üzere toplamda 24 aktif badminton sporcusu çocuk dahil olmuştur. Sporcular da Core Antrenman Grubu (CAG) (n:12) ve Kontrol Grubu (KG) (n:12) olarak 2 gruptan oluşmuştur. Deney grubunun sporcuları 8 hafta boyunca haftalık 3 defa badminton antrenmanları başlamadan önce core antrenmanlarına dahil olmuştur. Kontrol grubuysa kendi badminton antrenmanlarına katılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 23.0 paket programı tercih edilmiştir. Grupların antrenman öncesiyle sonrası farklılığını değerlendirmek amacıyla Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Elde edilen değerlerde anlamlı veya anlamlı olmadığının yorumlanması 0.05 anlamlılık seviyesi kriter olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularında, 8 hafta uygulanmış olan core antrenman programının; Deney grubunda dikey sıçrama ve 20 m sürat ön testle son test değerleri arasında istatiksel bakımdan anlamlı farklılık vardır. 10m, 30m, Esneklik, Denge ön test ile son test değerlerinin arasında istatistiki bakımdan anlamlı sonuç elde edilmiştir. Sonuçta; 10-12 yaş grubu badmintonculara, badminton antrenmanı ile beraber uygulanmış olan core antrenmanların 10-12 yaşındaki badmintoncularda kontrol ve deney gruplarında dikey sıçrama ve sürat değerlerinde olumlu etki gösterdiği kısmen görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of core training program applied for 8 weeks on Flexibility, Speed, Vertical Jump, Balance performance in badminton athletes aged 10-12 years. A total of 24 active badminton athletes, with an average age of 11.6, participated voluntarily in the study. The athletes were randomly divided into 2 groups as Core Training Group (CAG) (n:12) and Control Group (KG) (n:12). The experimental group participated in core training before badminton training 3 days a week for 8 weeks. The control group participated only in their own badminton training. SPSS 23.0 package program was used to analyze the data. SPSS 23.0 package program was used for the analysis of the data. Wilcoxon Test was used to evaluate the difference between the groups before and after exercise, and Mann-Whitney U Test was used to compare the two groups. Statistically significant SPSS 23.0 package program was used for the given analysis. The Wilcoxon Test was used to evaluate the difference between the groups before and after exercise, and the Mann-Whitney U Test was used to compare the two groups. The significance level of 0.05 was used as a criterion in the interpretation of whether the obtained values are significant. According to the findings of the study, there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test values of the core training program applied for 8 weeks; Vertical Jump and 20m Deceleration Speed.