Türkiye'nin dış politika anlayışında yumuşak güç kullanımı, yumuşak güç ve uluslararası ticaret ilişkisinin Kuzey Makedonya özelinde değerlendirilmesi
The use of soft power in Türkiye's foreign policy approach, assessment of the relationship between soft power and international trade in North Macedonia
- Tez No: 882096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Soğuk Savaş'ın ardından küresel sistemde bağımsızlıklarını elde eden yeni devletler ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler sonucunda iki kutuplu olarak nitelendirilen uluslararası sistem tek kutupluluğa doğru yönelmiştir. Uluslararası sistemde birden fazla aktörün ortaya çıkması diğer devletleri birçok yönden etkilemiştir. Bu alanlardan en önemlisi kuşkusuz küreselleşme olmuştur. Küreselleşmenin ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması devletlerin dış politikalarında farklı yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Böylece değişen ve gelişen uluslararası sistemde başta devletler olmak üzere uluslararası aktörler, kültürel varlıklarını ve yaşam tarzlarını diğer ülkelerin kamuoylarını etkilemek için kullanmaya başlamışlardır. Bu bağlamda devletlerin kendi yaşam tarzlarını diğer ülkeleri etkilemek için kullanması gücün yumuşak tarafı olarak nitelendirilmiştir. Diğer taraftan küreselleşmenin hızlanması ve insanların uzak yerlere erişiminin kolaylaşması, savaş dönemlerinde bile devam eden dış ticareti de etkilemiştir. Çalışmada, devletlerin yumuşak güç politikalarının dış ticareti nasıl ve hangi yönlerden etkilediği hususu Türkiye - Kuzey Makedonya ilişkileri ekseninde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Following the Cold War, new states emerged in the global system, which gained their independence. As a result of these developments, the international system, which was characterised as bipolar, has moved towards unipolarity. The emergence of more than one actor in the international system has affected other states in many ways. The most important of these areas has undoubtedly been globalisation. The spread of globalisation and mass media has led to the emergence of different approaches in the foreign policies of states. Thus, in the changing and developing international system, international actors, especially states, have started to use their cultural assets and lifestyles to influence the public opinion of other countries. In this context, the use of states' own lifestyles to influence other countries has been described as the soft side of power. On the other hand, the acceleration of globalisation and the ease of access of people to distant places have also affected foreign trade, which continues even in times of war. In this study, how and in which ways the soft power policies of states affect foreign trade will be evaluated on the axis of Türkiye-North Macedonia relations.