18-25 yaş arasındaki bireylerde çevrimiçi oyun oynama bağımlılık düzeyleri ile karanlık üçlü kişilik özelliği arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü
The mediator role of alexythymia in the relationship between the level of online gaming addiction and the dark triad in individuals among the age of 18-25
- Tez No: 882114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada 18-25 yaş arasındaki bireylerin çevrimiçi oyun oynama bağımlılık düzeyleri ile karanlık üçlü arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmaya 487 katılmış ancak dışlama kriterleri doğrultusunda 400 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Katılımcılara ''Demografik Bilgi Formu'', ''İnternette Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu (İOOBÖ-KF)'', ''Karanlık Üçlü Kişilik Özelliği Ölçeği'' ve ''Toronto Aleksitimi Ölçeği'' uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 25 istatistik programından yararlanılmıştır. Bu doğrultuda yapılan analizlerde Pearson Korelasyonu, Bağımsız Örneklemler T Testi, ANOVA ve Brown-Forsythe testleri uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmış olup korelasyon analizlerinde İOOBÖ-KF ile anlamlı ilişkiye sahip bağımsız değişkenler modele eklenerek Çoklu Lineer Regresyon analizi yapılmıştır. Son olarak ise aracılık analizi için AMOS programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda günlük ortalama oyun oynama süresi ile çevrimiçi oyun oynama bağımlılığı ve karanlık üçlü arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Günlük ortalama oyun oynama süresi ile Karanlık Üçlü Kişilik Özelliği alt boyutları olan Makyavelizm ve Psikopati arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken Narsisizm ile anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Aleksitimi ve Karanlık Üçlü Kişilik Özelliklerinin, çevrimiçi oyun oynama bağımlılığı ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkisi saptanmıştır. Tüm bunlara ek olarak aleksitiminin, çevrimiçi oyun oynama bağımlılık düzeyleri ile karanlık üçlü arasındaki ilişkide kısmı aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular tartışılmış ve sonraki araştırmalar ve uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of alexithymia in the relationship between online gaming addiction levels of individuals aged 18-25 and the dark triad was examined. 487 participants participated in the study, but the data of 400 participants were analyzed in line with the exclusion criteria.“Demographic Information Form”,“Internet Gaming Disorder Scale Short Form (IGSD9-SF)”,“Dark Triad Personality Scale”and“Toronto Alexithymia Scale”were applied to the participants. IBM SPSS 25 statistical program was used to analyze the data. In the analyzes carried out accordingly, Pearson Correlation, Independent Samples T Test, ANOVA and Brown-Forsythe tests were applied. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between the scales, and Multiple Linear Regression analysis was performed by adding independent variables that had a significant relationship with IGSD to the model. Finally, AMOS program was used for mediation analysis. As a result of the analyses, a positive significant relationship was found between the average daily gaming time and online gaming addiction and the dark triad. While there was a significant positive relationship between the average daily gaming time and the Dark Triad Personality Trait sub-dimensions of Machiavellianism and Psychopathy, no significant relationship was found with Narcissism. Alexithymia and Dark Triad Personality Traits have been found to have a significant positive relationship with online gaming addiction. In addition to all these, alexithymia was found to have a partial mediating role in the relationship between online gaming addiction levels and the dark triad. The findings were discussed and suggestions for further research and practice were presented.